Gledajući indeks kvalitete zraka na portalu kvalitete zraka, trenutačno je u Zagrebu dobra kvaliteta zraka, osim nešto povišenih koncentracija lebdećih čestica promjera 2,5 um. Općenito, one mogu nastati kao produkt izgaranja u kućnim ložištima, izgaranja fosilnih goriva u prometu ili kao produkt industrijske ili poljoprivredne aktivnosti. Njihova količina nad nekim područjem ovisi o geografskim uvjetima, o koncentraciji drugih spojeva i o meteorološkim uvjetima, odnosno o temperaturi, vlažnosti zraka, vremenskim prilikama bez vjetra i slično, objasnila je Jadranka Škevin-Sović, načelnica Sektora za kvalitetu zraka DHMZ-a.
POGLEDAJTE VIDEO: Kako kvalitetno disati
Pitali smo je zašto Zagrepčani tvrde da imaju teškoće sa disanjem u novozagrebačkim naseljima poput Dugava, Sloboštine, Travnog i Utrine.
- Prema koncentracijama onečišćujućih tvari koje se mjere na postaji državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka Zagreb-3 ne bi trebalo biti većih problema s disanjem. Ni mjerenja na postaji Jakuševac (lokalna mreža za praćenje kvalitete zraka) ne pokazuju povišene vrijednosti koncentracija sumporvodika ili amonijaka - ustvrdila je Škevin - Sović.
Kaže kako mjerenja ne pokazuju nikakva odstupanja od uobičajenih vrijednosti, a u slučaju tegoba preporuke su također uobičajene.
- Ukoliko se osjete neki simptomi poput nadražaja očiju, kašlja ili grlobolje, treba razmisliti o smanjenju intenzivnih aktivnosti na otvorenom. Za detaljnije preporuke o ponašanju kod onečišćenog zraka bi se bilo najbolje obratiti liječnicima - zaključila je načelnica Sektora za kvalitetu zraka DHMZ-a.