To je to što me zanima!

Nema dokaza da izoflavoni iz soje mogu ublažiti menopauzu

Premda neutemeljeno, brojni proizvođači dodataka prehrani s izoflavonima ističu njihove navodne zdravstvene koristi, ponekad neizravno stavljajući naziv 'meno' u naziv proizvoda
Vidi originalni članak

Proizvođači dodataka prehrani koji sadrže izoflavone vole tvrditi da njihovi proizvodi pomažu u ublažavanju simptoma tipičnih za menopauzu, no udruga za zaštitu potrošača u Njemačkoj upozorava da nema znanstvenih dokaza za to. 

U menopauzi se razina estrogena naglo smanjuje, a soja je namirnica bogata izoflavonima - fitonutrijentima koji povoljno utječu na zdravlje.

Izoflavoni su vrsta fitoestrogena, takozvanih "biljnih estrogena" koji su, zbog svoje kemijske strukture nalik estrogenu u našem organizmu.

Nalazimo ih uglavnom u mahunarkama, osobito u soji i crvenoj djetelini.

DIJAMANTNI SUNČICA I MIRKO Skupa su 60 godina: Za svađu treba dvoje, ja nisam onaj drugi

Premda neutemeljeno, brojni proizvođači dodataka prehrani s izoflavonima ističu njihove navodne zdravstvene koristi, ponekad neizravno stavljajući naziv "meno" u naziv proizvoda, pri čemu su im ciljna skupina žene u menopauzalnoj dobi.

Ostali izravno ističu korist za zdravlje, premda je to zabranjeno u skladu s postavkama udruge potrošača o 22 dodatka prehrani s crvenom djetelinom ili sojinim izoflavonima.

Provjera njemačke udruge pokazala je i da mnogi proizvođači ne navode upozorenja o maksimalnom vremenu tijekom kojega je dopušteno uzimati dodatke u skladu s preporukama Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA).

RODITELJI PRVI DAJU Previše mladih u Hrvatskoj pije - daju im alkohol još kao djeci

Udruge potrošača smatraju da se preporuka EFSA-e treba pridržavati, osobito s obzirom na to da je 14 od 22 dodatka koja su testirali sadržavalo toliko visoku dozu izoflavona da je ona premašivala EFSA-ine smjernice o njihovu dnevnom unosu.

Izoflavoni se nalaze i u pićima na bazi soje te u alternativnoj hrani od sojina mesa, napominje njemačka udruga potrošača dodajući da ne raspolaže dokazima o nepoželjnim nuspojavama.

Ostaje nejasno hoće li njihova konzumacija dodatno povećati rizik od razvoja raka dojke kod žena u menopauzi. EFSA stoga preporučuje da se sojini izoflavoni ne uzimaju dulje od 10 mjeseci uzastopno, a izoflavoni crvene djeteline ne dulje od tri mjeseca.

Njemački državni Institut za procjenu rizika (BfR), čija nadležnost uključuje sigurnost hrane, podudara se s preporukama EFSA-e.

NJIHOVE TAJNE Zbog čega su privlačni: Bik je oslonac, a Lav rođeni šarmer

Smjernice se odnose na zdrave žene u menopauzi i u postmenopauzi.

Udruge potrošača savjetuju ženama da se uvijek konzultiraju sa svojim liječnikom prije početka uzimanja dodataka prehrani koji sadrže izoflavone. (bs)

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 1

  • škver 28.11.2019.

    Lijek je lijek.

Komentiraj...
Vidi sve komentare