To je to što me zanima!

Neko povrće je zdravije jesti kuhano, a drugo ne - da biste iskoristili vitamine i minerale

Sirovo povrće ima različite hranjive tvari od kuhanog. Ako znate koje kuhati, a koje ne, to vam može pomoći u optimizaciji količine vitamina, minerala i antioksidansa koje tijelo apsorbira
Vidi originalni članak

Povrće je bogato vitaminima i mineralima. Vitamini u povrću kategoriziraju se kao oni topivi u mastima i topivi u vodi. Vitamini topljivi u mastima, koji uključuju vitamine A, D, E i K, stabilniji su, dok su vitamini topljivi u vodi, kao što su vitamin C i B osjetljiviji na kuhanje i tako se gube.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Zato se često preporučuje neke vrste povrća jesti sirovo kako bi maksimizirali količinu hranjivih sastojaka iz njih. Povrće je također bogato antioksidansima, a oni se u nekom povrću prilikom kuhanja uništavaju, a u nekima postaju bioraspoloživi. To znači da tijelo bolje apsorbira hranjive tvari iz njih. Način kuhanja koji također igra ulogu u opstanku minerala i antioksidansa.

Povrće koje je zdravije jesti sirovo

Povrće bogato vitaminom C poput brokule, špinata i zelene salate najbolje utječu na zdravlje kada se jedu sirovi. Kod njih kuhanje smanjuje udio vitamina C. Kelj i grašak je zdravije jesti sirov. 

VRIJEME JE ZA RADOVE U VRTU Jesen u vrtu: Evo što sve možete posaditi u rujnu pa uživati u plodovima s dolaskom proljeća

Povrće bogato antioksidansima koje je također zdravije jesti sirovo su bijeli luk, špinat, korijen peršina i poriluk, a od začina zeleni papar u zrnu.  

Povrće koje je bolje jesti kuhano

Postoji povrće čiji se antioksidansi bolje apsorbiraju u tijelu kada se prethodno skuhaju. Kako bi iskoristili sve hranjive tvari, skuhajte mrkvu, bijeli i slatki krumpir, šparoge, ciklu i cvjetaču. 

NAJBOLJA JESENSKA HRANA Ojačajte imunitet za zimu: 'Birajte sezonske namirnice i hranu uzgojenu u vašoj blizini'

Kuhanje ima i pozitivan učinak na bolju apsorpciju beta karotena u povrću poput mrkve, slatkog krumpira, tikvica i bundeve.

Povrće kuhajte pažljivo

Naravno, jesti kuhano povrće je bolje nego da ga uopće ne jedete. Ako sirovo povrće nije za vas ili  jednostavno radije jedete kuhano, maksimalno iskoristite hranjive tvari. Kuhajte ih dovoljno da omekšaju, ali ne predugo da postane kašasto, piše Live Strong. 

Idi na 24sata

Komentari 7

  • mars7 23.10.2023.

    brokula sirova jos zdravije malo ulja

  • Barba 9 23.10.2023.

    Kuhanje na pari lzve veliki dio nutritivne vrijednsoti povrća. Japanci recimo jedu isključivo kuhano na pari a znamo da su oni najdugovječniji narod na planetu u zpleme Hunza kojima je prosjek životnog vijeka oko 110 godina.

Komentiraj...
Vidi sve komentare