Oko mjesec dana do kraja školske godine zahuktava se pisanje ispita i usmeno odgovaranje u školama, kako bi se na vrijeme zaključile završne ocjene. Mnogi tek pred kraj godine počinju shvaćati da im gradivo nije dobro sjelo, pa roditelji osmaša i maturanata ovih dana zbrajaju koliko će im novca otići za instrukcije, ne bi li se ocjene popravile u zadnji čas, ili dijete pripremilo za državnu maturu.
POGLEDAJTE VIDEO: Toni Milun autor je brojnih priloga s instrukcijama iz matematike koji se mogu pronaći besplatno na Internetu
Broj onih koji će ovih dana dodatno zagrijati klupe, uz dodatni trošak za kućni budžet, iznimno je visok, ako je suditi po istraživanju koje su lani objavili znanstvenici Zrinka Ristić Dedić i Boris Jokić, s Instituta za znanstvena istraživanja.
Naime, na uzorku od 20.476 učenika u osmim razredima osnovne te drugim i završnim razredima srednje škole, pokazalo se da je svaki četvrti maturant redovno ili povremeno koristio instrukcije. Sličan odgovor dalo je i 36,6 posto učenika drugih razreda srednje škole, te 37,2 posto učenika osmih razreda. Ukratko, više od trećine svih učenika redovno ili povremeno treba pomoć da bi svladalo gradivo.
Pritom se pokazalo da je instrukcije koristio svaki drugi učenik gimnazije. U četverogodišnjim strukovnim školama taj udio bio je još veći, odnosno instrukcije je koristilo 61 posto učenika, dok je u trogodišnjim srednjim školama dodatnu pomoć oko svladavanja gradiva trebalo 22 posto učenika. Ukratko, školovanje ni izbliza nije besplatno.
Najčešće ih trebaju učenici s područja Zagreba i Dalmacije, a najmanje u Slavoniji. Tako je u Zagrebu i okolici instrukcije koristilo čak 43,3 posto učenika osmih razreda. Zanimljivo je da instrukcije češće koriste djeca obrazovanijih roditelja.
Nema procjene iznosa koji pojedini roditelj godišnje potroši na instrukcije za dijete, no procjenjuje se da se ukupan iznos koji se 'vrti' na tom tržištu kreće oko 80 milijuna kuna, procijenili su istraživači.
Inače, istraživanje među maturantima pokazalo je da je čak 56 posto srednjoškolaca pohađalo pripreme za maturu. Među gimnazijalcima je na pripreme išlo oko 62 posto učenika (u Zagrebu i okolici je taj udio čak 73 posto!),i to uglavnom privatno, dok je instrukcije pohađalo 50,3 posto učenika strukovnih škola.
Zanimljivo je da pripreme za maturu pohađaju i učenici s boljim uspjehom, te, opet, djeca obrazovanijih roditelja. Štoviše, među maturantima ima i oko 11,6 posto onih koji idu na dvostruke pripreme za maturu - na one u školi, koje su besplatne, kao i na privatne.