U nečistoj klimi može se stvoriti plijesan koja uzrokuje kronični kašalj te iritaciju očiju i kože. Osim toga, čista će klima i duže trajati, zato ju je važno redovito čisititi.
POGLEDAJTE VIDEO:
Filtri unutar klima uređaja su dizajnirani da skupljaju prljavštinu i mikrobe, ali ako se redovito ne održavaju, mogu se začepiti i skupljati vlagu i plijesan.
Učinkovitost uređaja osigurat će redovito čišćenje ili zamjena filtra jer začepljeni, prljavi filtri blokiraju normalan protok zraka i smanjuju učinkovitost uređaja.
Ima raznih modela, no kod sobnih klima uređaja filtri se obično nalaze odmah iza poklopca unutarnje jedinice.
Očistiti ga nije problem - prvo isključite klima uređaj iz struje, skinite poklopac jedinice, izvadite filtre i operite ih u toploj vodi.
Mnogi stručnjaci savjetuju da se filtri potope tridesetak minuta u toploj vodi uz malo nekog sredstva za čišćenje. No, prije vraćanja u jedinicu trebate ih dobro posušiti, a onda vratiti poklopac. Njega također prije treba oprati jer se može uprljati.
Tijekom sezone hlađenja, filtre je dobro čistiti svakih mjesec ili dva, ovisno o tome koliko često koristite klimu.
Prije početka sezone svakako treba provjeriti jesu li filtri očišćeni. Ujedno treba pregledati vanjsku cijev za ispuštanje kondenzata te ukloniti sva začepljenja i eventualne prepreke.
Također, klima uređaj mora biti čist, možete ga prebrisati krpom ili usisati one dijelove koji su dostupni. Na taj način smanjit ćete mogućnost prijevremenog začepljenja te se pobrinuti da uređaj radi kako treba i da ne troši struje više nego treba.