Imate li problema s razlikovanjem lijevog od desnog, to ćete najlakše primijetiti kod brzinskih zadataka, primjerice ako vam netko u zadnjem trenutku kaže da skrenete u određenom pravcu. Svaki treći čovjek će zastati kako bi razmislio, a neki će čak upotrijebiti i ruke kako bi se prisjetili koja je koja strana.
POGLEDAJTE VIDEO:
To nije ništa zabrinjavajuće, tvrde znanstvenici i ističu kako se ne dovodi u vezu s inteligencijom. Razlikovanje strana je kompleksni neuropsihološki proces koji uključuje nekoliko neuroloških funkcija istovremeno, poput sposobnosti za integraciju senzorni i vizualnih informacija, prostornog snalaženja, jezičnih funkcija i memorije, piše The Inedpendent .
Istraživanja pokazuju da poteškoća razlikovanja lijevog i desnog češće pogađa ljevake i žene. Problem je u tzv. lateralizaciji mozga, odnosno sposobnosti čovjeka da se odredi u odnosu na prostor koji ga okružuje. I dok je za većinu ova poteškoća nevažan dio svakodnevice, problem može nastati primjerice u medicini, ako se kirurg odluči na operaciju krive strane pacijenta - kao što je amputacija krive noge. Upravo zbog takvih grešaka u medicinu je uvedena praksa ispisivanja markerom na stranu tijela koja treba biti operirana.
Neki smatraju kako je razlikovanja između strana povezano s načinom na koji su određene funkcije mozga povezane na desnu, odnosno lijevu stranu mozga.
U ovom testu možete odrediti koja je strana mozga kod vas dominantnija:
Lijeva strana mozga zaslužna je za:
- Logičko prosuđivanje
- Orijentaciju na detalje
- Jezik i riječi
- Matematiku i znanost
- Uočavanje reda
- Praktičnost
- Formiranje strategija
- Objektivnost
- Kritičko razmišljanje
Desna strana mozga zaslužna je za:
- Prepoznavanje ljudskih lica
- Određivanje boja
- Motoriku
- Maštu
- Kreativnost
- Intuiciju
- Izražavanje osjećaja i empatiju
- Uočavanje "velike slike"
- Prostornu orijentaciju
- Poduzimanje rizika
- Vjerovanja