To je to što me zanima!

Ne kupujte mačka u vreći: Sve opasnosti kupnje polovnog auta

Prije nego što kupite rabljeni automobil, provjerite postoji li zabilježba da se ne smije prodati. Ako postoji, tad je auto ovršen i onaj tko ga kupi može ostati bez auta
Vidi originalni članak

Porezna uprava masovno stavlja zabilježbe na automobile građana koji nisu platili svoja dugovanja. Mnoge od njih već su prodali na javnim dražbama. U ovakvoj situaciji oni koji kupe rabljeni automobil mogli bi zapravo “kupiti mačka u vreći”, odnosno ostati i bez vozila i bez novca. Naime, u evidenciji policije uz taj automobil može stajati zabilježba “ovrha - zabrana otuđenja” (prodaje). Inače, policija takve zabilježbe stavlja po nalogu Porezne uprave ili Fine, javnog bilježnika, suda.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Tada pismeno pozivaju vlasnika vozila da dođe s prometnom dozvolom u koju stave zabilježbu (u prostor gdje se pišu napomene). Međutim, ima građana koji se na takav poziv ne odazovu, pa u prometnoj dozvoli ništa ne piše. U toj situaciji kupac polovnog vozila ne može znati da postoji ovrha te s vlasnikom odlazi javnom bilježniku, potpiše kupoprodajni ugovor, plati i ode u policiju prijaviti se kao novi vlasnik. Tu slijedi šok - u policijskoj evidenciji postoji zabilježba i ne može ga prebaciti na sebe jer taj automobil u bilo koje vrijeme može završiti na javnoj dražbi. 

NIJE SAMO ZA ESTETIKU Znate li čemu služe ove crne točkice na staklu vašeg auta?

 

- Kupac neće moći izvršiti registraciju vozila na svoje ime sve dok se, na zahtjev tijela koje je zatražilo upis, zabrana ne izbriše. U tom slučaju kupcu vozila preostaje jedino da s prodavateljem pokuša riješiti nastalu situaciju - objašnjavaju u MUP-u i potvrđuju da se događa da zabrana otuđenja nije upisana u prometnu dozvolu jer se vlasnik nije javio u policiju. Zabrana može biti izbrisana ako ovršenik plati dugovanje. Ako ne plati, kupac do svog novca eventualno može doći pokretanjem tužbe ili, ako ima sreće, ovrhom mirnim putem. Zato, budite oprezni i provjerite prodavatelja. 

- Potencijalnom kupcu vozila mogu se dati određeni podaci koji se nalaze u evidenciji registriranih vozila ovog ministarstva samo uz izričit pristanak vlasnika vozila, jer je riječ o njegovim osobnim podacima. Podatke daje policijska uprava/postaja u kojoj je vozilo registrirano - kažu u MUP-u i napominju da i Financijska agencija (Fina) vodi evidenciju o vozilima na kojima je upisana zabrana otuđenja. Radi se o Upisniku sudskih i javnobilježničkih osiguranja tražbina vjerovnika.

PREZENTIRAJTE SE DOBRO 13 tajni za apsolutno odličan životopis: Koristite puno brojki

 

- Upisnik je javna knjiga čiji su podaci dostupni svakome. Uvid u podatke moguće je dobiti besplatno, na upisničkim mjestima i na internetu na stranici Financijske agencije - dodaju u MUP-u i upozoravaju da se znalo događati da zabilježba nije upisana u Upisnik Fine iako je upisana u evidenciju registriranih vozila, pa i tu valja biti oprezan. U MUP-u savjetuju da se pri kupnji rabljenog vozila ponajprije u policiji provjeri postoji li zabilježba.

S vlasnikom otiđite na policiju

Kad nađete polovni auto koji želite kupiti, prvo s vlasnikom otiđite u policiju u kojoj je registriran.

Provjerite ima li zabilježbu

U policiji ćete saznati postoji li zabilježba “ovrha - zabrana otuđenja”. Ako postoji, odustanite od kupnje.

I FINA vodi evidenciju

U policiji ćete saznati postoji li zabilježba “ovrha - zabrana otuđenja”. Ako postoji, odustanite od kupnje. Podatke je li automobil pod ovrhom možete dobiti i u Fini, ali oni nisu pouzdani kao policija.

REAGIRAJTE NA VRIJEME Kronični stres pojačava razne kožne bolesti: Ekcem, psorijazu

POGLEDAJTE NOVU EPIZODU SERIJALA 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 12

  • 18.11.2019.

    kadse ide kupovat auto onda treba ići s automehaničarem

  • 18.11.2019.

    na broj 818058 posaljes poruku s brojem sasije i u roku 2 min.ti jave iz fine da li je auto pod ovrhom.Hvala

  • 18.11.2019.

    Ako se vlasnik ovršenog automobila ne javi i preda prometnu da dobije upis o ovrsi onda ga policija posjeti, naplati dolazak i upiše ovrhu. Tako bi trebalo biti u uređenoj državi. Ovako država svoj nerad prebacuje na ledja nedužnih ljudi.

Komentiraj...
Vidi sve komentare