- Kad ti se pojavi tuga, budi tužan do kraja. Ne pokušavaj pobjeći od toga – dopusti to, surađuj s njom. Pusti je da se otopi u tebi i ti se otopi u njoj te postani jedno s njom. Budi tužan bez otpora, bez sukoba, bez borbe - izjavio je Osho, indijski duhovni vođa.
- Isto tako, kad ti se pojavi sreća u životu, prihvati je na isti način, snažno te budi oduševljen, proživi je. No, nemoj se za nju držati grčevito, ona neće tu ostati uvijek i zauvijek. Tako ćeš je propustiti. Uostalom, sreća će se vratiti - nadovezao se.
POGLEDAJTE VIDEO:
Osho je tvrdio da tuga osobnosti daje dubinu, a sreća nam daje visinu. Tuga nam, govorio je duhovni vođa, daje korijene, dok sreća daje grane.
- Sreća je kao drvo koje ide u nebo, a tuga je kao korijenje koje silazi u utrobu zemlje - isticao je duhovni vođa, piše Atma.hr.
I jedno i drugo je potrebno, a što se drvo više diže, istovremeno ide dublje. Što je drvo veće, time će veće biti i korijenje. To znači ravnotežu, odnosno ujednačene proporcije naše osobnosti. Jedno bez drugog ne postoji - i sreća i tuga su potrebne kako bismo rasli, to je prirodan proces.
Bhagwan Shree Rajneesh, također zvan Osho ili Acharya Rajneesh, izvornog imena Chandra Mohan Jain živio je od 1931. do 1990. godine. Bio je utjecajni indijski duhovni vođa koji je propovijedao istočnjački misticizam te seksualne slobode.
Kao mladi intelektualac, Rajneesh je učio od učitelja raznih vjerskih tradicija aktivnih u Indiji. Studirao je filozofiju na Sveučilištu u Jabalpuru i stekao diplomu 1955. godine. Tamo je počeo predavati 1957., nakon što je magistrirao na Sveučilištu Saugar.
U dobi od 21 godine doživio je intenzivno duhovno buđenje, koje je u njemu nadahnulo uvjerenje da je individualno religiozno iskustvo središnja činjenica duhovnog života i da se takva iskustva ne mogu organizirati ni u jedan jedini sustav vjerovanja.
Ostavku na sveučilišnu dužnost Rajneesh je dao 1966. godine te postao guru (duhovni vodič) i učitelj meditacije. Početkom 1970-tih inicirao je ljude u red sannyasija, koji su se tradicionalno odricali svijeta i prakticirali asketizam.
Reinterpretirajući ideju sannyasija u smislu nevezanosti, a ne asketizma, Rajneesh je učio svoje učenike da u potpunosti žive u svijetu, a da nisu vezani za njega.