Valja priznati djetetove osjećaje, pomoći mu shvatiti gdje je pogriješilo i kako to može ispraviti. Također, treba ga poticati na timske igre jer daju osjećaj solidarnosti
Vidi originalni članak
Stalno uspoređivanje s vršnjacima utječe na dječju psihu - kod nekih jača natjecateljski duh, dok kod drugih to može stvoriti misli o vlastitoj nesposobnosti. Zbog toga djeca trebaju naučiti kako se nositi s uspjehom, ali i s neuspjehom, piše Portland Press Herald.
Kako pomoći djetetu da se nosi s porazom:
- Djetetu koje je doživjelo poraz treba empatija. Roditelji bi mu trebali pokazati da je sasvim u redu da se osjeća frustrirano ili povrijeđeno, ali ne i dopustiti da negativne emocije prevladaju.
- Treba djetetu pomoći da shvati gdje je pogriješilo i kako to može popraviti. Pritom je važno paziti na njegovo samopouzdanje.
- Iako se poraz u danom trenutku čini kao kraj svijeta, valja djetetu dati do znanja kako s vremenom sve prolazi. Jednom kad se emocije slegnu, može se poraditi na novim taktikama.
- Djetetu treba dopustiti da se smiri, a ne ga tjerati da ponovi zadatak dok su još emocije svježe.
- Važno je dijete naučiti kako cilj igre nije uvijek pobijediti, već je važno samo dobro se zabaviti.
- Dijete treba poticati da igra timske igre. U takvoj vrsti igre postoji solidarnost zato što je svaki pojedinac odgovoran za uspjeh grupe.