Prirodna kozmetika podrazumijeva korištenje kvalitetnih sirovina poput hladno tiještenih biljnih ulja,kemotipiziranih eteričnih ulja,prirodnih aktivnih tvari i konzervansa koji su prema regulativi dozvoljeni u prirodnoj kozmetici. Naši proizvodi ne sadrže parabene, silikone, fenoksietanol kao ni naftne derivate i rafinirana ulja. Sirovine koje ulaze u sastav naših proizvoda provjerene su kvalitete i sadrže potrebne certifikate kako bi se mogle implementirati u proizvod koji je prirodnog porijekla, a jedan dio sirovina je također iz ekološkog uzgoja. Tu prvenstveno mislim na pojedina biljna i eterična ulja kao i na biljne komponente koje su zastupljene u proizvodu - objašnjava nam ing.kemije Dubravka Gabrić koja se bavi istraživanjem i razvojem kozmetičkih proizvoda.
POGLEDAJTE VIDEO:
Bioteka sestrinska tvrtka Ljekarni zagrebačke županije pokrenula je kompletan projekt razvoja kozmetičke linije dr.Stribor 2014. godine sa grupom entuzijasta i farmaceuta u dobroj namjeri da tržištu ponudi kvalitetnu prirodnu kozmetiku.
- Danas imamo liniju koja sadrži 12 proizvoda, a prepoznatljivi smo po našoj kremi ruža-argan koju naši kupci rado kupuju kao i kao i hijaluronski serum koji je 2016. dobio nagradu za najbolji prirodni proizvod - nastavila je uvodeći nas u laboratorij u kojem s kolegicama svakodnevno radi na razvoju i formulacijama novih proizvoda.
- Do sada smo razvili dosta kozmetičkih preparata koji su uglavnom bazirani na prirodnim supstancama, bilo da je riječ o različitim vrstama krema, balzama, seruma i uljnih boostera. Za formuliranje ili osmišljavanje novog proizvoda potrebno je nekoliko mjeseci i više rada i istraživanja. Morate poznavati učinak i djelovanje svake pojedine sirovine koja ulazi u sastav proizvoda kako bi odabrali najbolju kombinaciju - pojašnjava Gabrić dodaju ći da ukoliko želite napraviti kremu protiv bora, morate znati koje sastojke uključiti u kremu da postignete željeni učinak. U sljedećem koraku istražuju kako povezati sve komponente u adekvatan i stabilan sustav.
- Znači tu govorimo o odabiru npr. emulgatora koji ima funkciju da ugusti sustav ali i da sinergijski djeluje s ostalim sastojcima. Također je bitno da u toj fazi znamo i omjere biljnih ulja i aktivnih tvari. Pratite u laboratorijskim uvjetima stabilnost vašeg proizvoda, odnosno kako se ponaša formulacija koju ste osmislili. Pažljivo bilježite svaki korak u tom procesu. Nikada ne napravimo samo jednu formulaciju, nego više njih jer zna se dogoditi da su želje jedno a realnost drugo pa poneke formulacije jednostavno ne uspijevaju - nastavila je Gabrić pojašnjavajući razvoj proizvoda u laboratorijskim uvjetima koji ne mora uvijek biti uspješan.
Do realizacije konačne formulacije prođe dosta pokušaja i pogrešaka. Kada su konačno došli do završne formule, proizvod šalju u proizvodnju proizvođaču koji za njih uslužno proizvodi kozmetiku.
- Mi nemamo svoj proizvodni pogon nego surađujemo sa proizvođačima kozmetike koji imaju sve potrebne dozvole i certifikate za proizvodnju kozmetike. Njima šaljemo prijedlog formulacije, u nekim slučajevima i oni sudjeluju u korekcijama same formulacije ako je to potrebno ili ponekad prema našem prijedlogu razvijaju za nas nove formulacije proizvoda – pojasnila je.
Proizvođač najprije testira proizvod u proizvodnji na maloj količini koja može biti od 500 grama pa nadalje, vide kako se proizvod ponaša u proizvodnom postupku, je li stabilan i jesu li potrebne dodatne korekcije.
- Prati se sam proizvod, odrade potrebne analize i nakon toga se odabire adekvatna ambalaža. Tu svakako ne smijemo zaboraviti dizajn kutije i svu potrebnu papirologiju koja prati proizvod. Nakon toga proizvod ide na tržište - pojasnila je naša sugovornica dodajući kako je riječ o iznimno skupom i zahtjevnom postupku. Za svaki sastojak kreme mora postojati certifikat, a krema mora proći različite analize kako bi se potvrdila njezina djelotvornost.
– Da biste na neki kozmetički proizvod napisali kako je riječ o kremi protiv bora, kremi za regeneraciju suhe kože ili o anti age kremi, morate proći i druge stepenice. Primjerice, morate dati ovlaštenom laboratoriju da izradi studiju koja će potkrijepiti vaše navode. Oni na određenom broju uzoraka moraju istražiti djeluje li vaša krema onako kako ste napisali – kazala je Dubravka Gabrić.
Kaže kako sve više ljudi pokazuje interes za kupnju prirodne kozmetike, čija je prednost upravo u prirodnim sastojcima koje koriste pri izradi.
– Razlika je u činjenici da ne koristimo štetne kemijske sastojke, pa tako prirodna kozmetika ima bitno kraći rok trajanja koji, ovisno o proizvodu, može biti od jedne do dvije godine, dok sličan proizvod konvencionalne kozmetike može imati rok trajanja i više od dvije godine. Dodatno, važnost prirodne kozmetike uvidjeli su i veliki proizvođači pa sad niz poznatih brendova ima zasebne kozmetičke linije s prirodnim proizvodima – kaže naša sugovornica.
Smatra da u Hrvatskoj postoji veliki izbor prirodne kozmetike.
– No kod odabira kupac treba dobro promisliti što mu se nudi i je li kozmetika uistinu prirodna ili je samo korišten taj naziv u prezentaciji proizvoda. Također imamo i dosta malih proizvođača kozmetike koji proizvode kozmetičke proizvode u malim serijama, pa tu također kao i kod velikih proizvođača moramo razmišljati o tome kakav je proizvod koji stavljamo na tržište, bilo da ga plasiramo u ljekarne, velike lance ili izlažemo i prodajemo na sajmu ili štandu – kazala je ističući kako je kvaliteta najvažniji čimbenik koji mora biti jednako važan velikim kao i malim proizvođačima.
– Tako, primjerice, kod sapuna valja paziti kod izrade. Ako nemate ispravnu formulaciju, količina lužine može biti preniska ili previsoka. Ako je u preniskoj koncentraciji, sapun neće biti stabilan i ne možete ga ni staviti na tržište. Ako je pak previsoka, lužina će se izlučiti na proizvodu u obliku kristalića. Takav proizvod nije valjan i može oštetiti sluznicu kože – upozorila je. Kaže da među ljudima također vlada zabluda kako je prirodna kozmetika automatski zdrava.
- To nije točno. Postoji puno čimbenika koji kažu da to ne mora uvijek biti tako. Ako prirodni proizvod nije adekvatno konzerviran ili nije proizveden u adekvatnim uvjetima može biti škodljiv jer će najčešće zbog gore navedenog biti mikrobiološki kontaminiran. Isto tako eterična ulja koja svi volimo mogu biti izvor alergija. Tu također treba razmišljati o njihovoj kvaliteti i koncentraciji u kojoj se primjenjuju. Stoga valja biti oprezan oko toga što i gdje kupujemo. Kvaliteta mora biti ključna - zaključila je ona.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: