Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Strah, anksioznost ili panika - prepoznajte koje su sve razlike
Nedavno je izašla nova studija koja kaže da mišići u tijelu čak i onda kad nisu aktivni imaju mogućnost 'pamćenja' prijašnjih aktivnosti, pa kad jednom opet počnemo s treninzima, na osnovi tog pamćenja mišići će brže i lakše opet rasti i jačati.
Studija zapravo tvrdi da neko vrijeme neaktivnosti - s kojom su trenutno zbog izolacije suočeni mnogi - za mišićni sustav neće biti pogubno jer, čak i ako mi zaboravimo kakav je osjećaj svakodnevno vježbati, mišići će 'zapamtiti'.
Pokreti se pri svakoj fizičkoj aktivnosti, tvrde znanstvenici, 'urežu 'u naše motoričke neurone, pa našem mozgu i živčanom sustavu ostaju dostupni da ih se bilo kad prisjete.
Ovo je dobra vijest i za one koji su fizički zdravi, ali i za osobe koje imaju neke fizičke poteškoće ili ograničenja, a koji su do nedavno svoje tijelo redovito trenirali.
Naime, nedavno provedeno istraživanje u kojem su sudjelovali stariji nepokretni muškarci pokazalo je istu tu 'mišićnu memoriju' - u njemu su nakon 12 tjedana treninga s utezima ti muškarci znatno ojačali, da bi tijekom sljedećih 12 tjedana neaktivnosti veći dio snage i mišićne mase izgubili. Ipak, zahvaljujući sposobnosti mišića da pamte, za povratiti tu snagu i mišićnu masu trebalo im je svega osam aktivnih tjedana umjesto prvobitnih 12.
U pokusima sa životinjama mišićne stanice miševa i štakora razvile su dodatne jezgre kad su životinje 'trenirale', a ti su specijalizirani komadići stanica ostali i nakon što su treninzi završili.
Smatra se zato da upravo te 'dodane jezgre' jednom kada vježbanje opet počne mišićima pomažu da brže jačaju i rastu.
Isto je to dokazala i skupina švedskih istraživača koja je otkrila bitne razlike u nogama koje su sudionici redovito trenirali i onima koje nisu - prethodno trenirana noga ostala je čvršća, zadržavši oko 50 posto prijašnje snage i prethodno istrenirani mišići postali su (i ostali) izrazito izraženi, čak i nakon 20 neaktivnih tjedana.
- Ova su istraživanja pokazala da se mišićno pamćenje pojavljuje i na razini gena i proteina - rekao je za NY Times dr. Marcus Moberg, voditelj ranije spomenutog istraživanja i docent Švedske škole za sport i zdravstvene znanosti u Stockholmu.
On kaže da su ovi rezultati vrlo ohrabrujući, posebno za sve one koji su sada zatvoreni kod kuće.
- Kada ova kriza prođe i teretane ponovno otvore svoja vrata, ako ste prije uporno vježbali mišići će vam se brzo oporaviti i vratiti u prijašnje stanje - vjeruje dr. Moberg.
POGLEDAJTE VIDEO s Ivanom Đikićem: #ZAJEDNO24SATA
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Crvena podiže samopouzdanje, a zelena boja će vas umiriti