To je to što me zanima!

NASA: Zagrijavanje oceana uzrokuje masivni gubitak leda

Novo istraživanje NASA-e pokazuje da su ledene ploče Antarktike i Grenlanda godišnje u prosjeku izgubile 118 gigatona i 200 gigatona leda. Time bi se napunilo više od 127 milijuna bazena Olimpijske veličine
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak:

BAJKOVIT KRAJ IZOLACIJE U OVOJ DIVNOJ PLUTAJUĆOJ VILI U SYDNEYU

Zemlja gubi led rekordnom brzinom, a to se događa zbog zagrijavanja iz oceana uslijed klimatskih promjena, piše CNN Travel.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Novo NASA-ino istraživanje pokazuje da su ledene ploče Antarktika i Grenlanda godišnje u prosjeku izgubile 118 i 200 gigatona leda. Time bi se napunilo više od 127 milijuna bazena olimpijske veličine.

Prema NASA-i, količina izgubljenog leda mogla bi pokriti ledom Central Park u New Yorku i to više od 300 metara debljine te bi tako led 'prerastao' Chrysler zgradu.

Ovaj gubitak leda uzrokovao je porast razine mora za oko 12,5 cm između 2003. i 2019. To je nešto manje od trećine ukupne količine porasta razine mora u svjetskim oceanima, navodi se u istraživanju.

Iako je Istočna Antarktika stekla nešto leda, taj je prinos mali u usporedbi s ukupnom količinom leda izgubljenog u ostalim područjima.

Za ovaj gubitak leda uglavnom su krive toplije ljetne temperature, javlja NASA. Tople temperature su rastopile led s površine ledenjaka i ledenih ploča.

NASA kaže da je zabilježila podatke sa satelita 2 (ICESat-2) koji je lansiran 2018. godine kako bi izvršili detaljna mjerenja globalne nadmorske visine, uključujući i preko zaleđenih područja Zemlje. 

Ti su podaci zatim uspoređeni s mjerenjima koja je izvršio originalni ICESat (satelit prije satelita 2) od 2003. do 2009., omogućujući istraživačima stvaranje cjelovite slike o složenosti promjene ledenih ploča i uvid u budućnost Grenlanda i Antarktika.

- Ako gledate ledenjak ili ledenu plohu mjesec dana ili godinu dana, nećete puno naučiti o tome što im klima radi - rekao je Ben Smith, glaciolog sa Sveučilišta u Washingtonu.

Sada imamo 16-godišnji raspon između ICESat-a i ICESat-2 i možemo biti puno sigurniji da promjene koje vidimo u ledu imaju veze s dugoročnim promjenama klime, ispričao je za NASA-u. 

Led koji se topi s ledenih površina ne podiže razinu mora, jer već pluta - baš poput kocke leda koja u punoj šalici vode ne prelije čašu kad se topi.

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak:

TRIK KAKO DA PELARGONIJA CVJETA 'KAO LUDA' SVE DO KASNE JESENI

POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare