Narcisoidni muškarci možda djeluju kao da im nema ravnih, ali zapravo ih more velike brige koje ugrožavaju njihovo zdravlje. Narcizam povećava razinu stresa, a samim time i rizik od visokog tlaka te bolesti srca, otkrila je najnovija studija Sveučilišta Michigan provedena na 106 ljudi. Znanstvenici su volonterima dali upitnik o osobnosti i uzeli uzorke sline kako bi provjerili razinu kortizola tj. hormona stresa, prenosi Daily Mail.
Muškarci koji "obožavaju" sami sebe imali su povišenu razinu kortizola čak i u opuštenim situacijama, dok kod žena to nije bilo tako.
- Tradicionalno macho ponašanje poput iskazivanja snage i dominantnosti uzima danak. Iako narcisi imaju visoko mišljenje o sebi, njihova slika samoga sebe je poprilično krhka zbog čega često pribjegavaju agresivnosti ukoliko osjete da im netko ugrožava položaj u društvu - tvrdi koautor studije David Reinhard. Takav način rješavanja problema povezuje se s pojačanom kardiovaskularnom reakcijom na stres kao i povišenim krvnim tlakom, dodaje.
Znanstvenici narcizam definiraju kao napuhani osjećaj vlastite važnosti i grandioznosti te kao precjenjivanje vlastite jedinstvenosti. Iako je određena doza narcizma dobra za čovjeka, previše nje može uzrokovati napetost, a u ekstremnim slučajevima i dovesti do depresije te poremećaja ličnosti.
Nezdravi narcizam kojeg karakterizira iskorištavanje drugih i stalno isticanje da ste u pravu, kronično pojačava aktivnost hipotalamusa, hipofize i nadbubrežne žlijezde, a ona je poznata i kao krug stresa. On se brine za imunološki sustav i promjene raspoloženja, a mnogi antidepresivi rade tako da zaustavljaju rad kruga stresa.
- Krug stresa aktivira se kod narcisoidnih muškaraca, čak i u opuštenoj atmosferi, bez dodatnog stresa. Narcisoidni muškarci plaćaju veliku cijenu za svoje ponašanje - tvrdi autorica studije profesorica Sara Konrath.