Na hlađenje tijela tijekom toplih mjeseci trošimo otprilike 15 posto svjetske električne energije. Kako bismo smanjili ovu potražnju, znanstvenici su tražili pasivne načine hlađenja koji ne zahtijevaju električnu energiju.
Jia Zhu sa sveučilišta Nanjing u Kini i Shanhui Fan sa Sveučilišta Stanford te njihovi kolege u sklopu ovog eko projekta modificirali su svilu - novi materijal održava kožu oko 12,5°C hladnijom od pamučne odjeće i pruža olakšanje od vrućeg vremena, piše New Scientist.
POGLEDAJTE VIDEO: Nela Kliček radi upcycling vintage odjeće
Inače, svila je sama po sebi hladna na koži jer reflektira većinu sunčeve svjetlosti, uglavnom infracrvene i vidljive valne duljine.
Uspjeli su kreirati svilu nove generacije koja blokira još više sunčeve svjetlosti - čak oko 95 posto - tako da su ugradili vlakna s nanočesticama aluminijevog oksida koje reflektiraju ultraljubičaste valne duljine sunčeve svjetlosti.
Na suncu je ova nova svila ostala ostala 3,5°C hladnija od okoline, zbog svoje sposobnosti da reflektira većinu sunčeve svjetlosti i zrači toplinu.
Kad su odjenuli tu svilu na kožu, ona je na suncu ostala 8°C hladnijom, u odnosu odnosu na klasičnu svilu, te 12,5°C hladnija, u odnosu na pamuk.
Simulirana koža izrađena je od silikonske gume koja je bila omotana oko grijača kako bi oponašala toplinu tijela.
U završnom dijelu svojih eksperimenata napravili su košulju dugih rukava s ovratnikom od konstruirane svile i zamolili volontera da je nosi dok stoji na suncu na 37°C.
Pri eksperimentu, infracrvene slike otkrile su da je majica ostala hladna. Slične infracrvene slike volontera u košuljama od klasične svile ili pamuka pokazale su da su se te tkanine zagrijale.
- Noseći novu svilu po vrućem danu pod sunčevom svjetlošću, osjećate se puno hladnije nego kada nosite normalne tekstile poput pamuka - kaže Zhu.
- Nova, inovativna svila s nanočesticama udobna je za nošenje, prozračna te ju je lako prati i sušiti - istaknuo je Zhu. Isplativa je za izradu i mogla bi se masovno proizvoditi.
Tkanina je uglavnom dizajnirana kako bi ljude rashladila kada su vani i izloženi suncu, a ne u zatvorenim okruženjima poput domova i uredskih zgrada, kaže Fan.