Ona je diplomirana arhitektica, u ronjenju na dah osvojila je medalje i oborila svjetske rekorde, a i alpinistica je te avanturistica. Njezina posljednja pustolovina bila je “izvidnica” na Himalaju u prosincu prošle godine, a 12. ožujka pokušat će oboriti Giunnessov rekord u ronjenju na dah pod ledom u Austriji.
Splićanka Lidija Lijić (34) uživa u dubinama, a njezina natjecateljska displina je dinamika s perajama, odnosno preron bazena s monoperajom te dinamika bez peraja. S perajama je preplivala 204, a bez peraja 160 metara. Ova zaljubljenica u dubine 12. ožujka pokušat će oboriti rekord u zaronu ispod leda na dah. Riječ je o aktualnom Giunnessovu rekordu od 110 metara vodoravnog prerona ispod leda debelog 30 centimetara tijekom kojeg će nositi ronilačko odijelo debelo sedam milimetara.
U studenom prošle godine preronila je 170 metara srušivši svjetski rekord, no nakon nje je nastupila Talijanka koja je taj rekord još malo popravila, pa je Lidija osvojila srebro. Osim službenih natjecanja ova multisportašica je izvan kalendara na dah ronila i u Crvenom te Modrom jezeru, Galipovcu, u izvor Cetine, u Modroj špilji na Visu... Nikad nije imala problema pod vodom, ali priznaje da je znala biti na rubu.
Zbog ronjenja na dah Lidija nerijetko trenira na visinama iznad 1000 metara, i to s maskom koja smanjuje protok kisika. Zato joj aklimatizacija tijekom alpinističkih uspona nije tako teška. Njezini treninzi vrlo su kompleksni - vježba dva puta na dan, od trčanja na Mosoru, ljeti treninga na moru, bazenima, dvorani..., navodi Lidija, koja ni sama ne zna kako se rodila njezina ljubav prema visinama i dubinama. Kaže da je želja za avanturom valjda oduvijek bila tu, u njoj.
- Bila sam član planinarskog društva pa ronilačkoga kluba već s 15 godina jer se tek sa 16 počinje roniti. Tako je počelo s ronjenjem s bocom, pa na dah, planinarenje, sportsko penjanje, pa na kraju alpinizam - dodaje.
Uživa i u alpinizmu
Odlazak na Himalaju na koji sam išla sa suprugom Nikolom bio je više kao treking. Išli smo do Annapurna, baznog logora na 4130 metara. Put do tamo trajao je 10-ak dana, i još toliko treba do vrha. Po putu se spava i jede po lođevima, malim planinarskim domovima, pa se ne nose šatori ni puna opremu, priča Lidija Lijić koja je, iako nije nosila punu opremu, na leđima imala 17 kilograma tereta.
- To je neki moj maksimum s kojim mogu hodati po pet, šest sati. Nosi se sve potrebno za preživljavanje - od rezervne odjeće, gojzerica, štapova za hodanje, tu su i kaciga, kape, rukavice, jakna od perja, jakna protiv kiše, vreća za spavanje, čeone lampe... Nosili smo i satelitski telefon te prvu pomoć. Suprug i ja smo krenuli sami - priča Lidija kojoj odlazak na Himalaju nije bio najzahtjevniji uspon. Kao jedan od izazovnijih izdvaja Mont Blanc.