Pred sam napadaj migrene iznenada osjetim promjenu. To je neki predosjećaj, nešto što samo prođe kroz glavu ili želudac, jednostavno osjećaj da - stiže migrena, priča Krunčica Rakić, koja već 20 godina pati od strašnih napadaja migrena.
- Počele su još u srednjoj školi. Glavobolje su obično bile praćene mučninama i povraćanjem, drhtavicom te općom slabosti, a tad nisam bila ni svjesna da se radi o migrenama - prisjeća se Krunčica.
Kad migrena nastupi, kaže, javlja se naizmjence, iako je češća na lijevoj strani.
- Tih dana teško radim, a što sam starija, to mi je teže, pa sam u zadnjih godinu dana dva-tri puta izostala s posla zbog napadaja. Ostale obaveze tad ne obavljam. Ležim i čekam da prođe. Kad sam između napadaja, obavljam što više jer nikad ne znam kad će se vratiti - priča Krunčica, diplomirana sociologinja i magistrica ekonomije, koja radi uredski posao.
Trudnoća ih smanjila
Migrenski napadaji nekad traju jedan dan, a nekad i do sedam dana s prekidima od nekoliko sati. Trebale su joj godine da prihvati svoje stanje, no na kraju se morala pomiriti s tim.
- Stalno sam se nadala da ću je uspjeti izliječiti isprobavajući razne lijekove i alternativne načine liječenja. Fizički sam u redu između napadaja, ali dok traje, mislim da imam moždani udar koliko je težak. Obitelji često kažem: ‘Boli me glava, djeco budite tiši’ ili ‘Mama mora odspavati, ne mogu sad ništa raditi s vama’. To mi od svega najteže pada, pogotovo jer sam inače dosta hiperaktivna - kaže Krunčica. Dodaje kako migrena tijekom trudnoća nije imala, no pojačale su se nakon porođaja.
- Različiti liječnici pričali su mi različite teorije. Zajedničko im je da se ne zna što je točno uzrok - neki kažu neprohodne žile u vratu i mozgu, neki nepravilan rad mozga, neki srce, neki želudac. Možda je i genetika imala ulogu jer je slično bolovala i pokojna baka - kaže Krunčica.
Terapija su joj bili razni lijekovi, triptani, betablokatori, antiepileptici, a trenutačno si pomaže raznim jakim tabletama protiv bolova koje pokušava popiti na vrijeme.
Isprobala sve i svašta
- Probala sam čajeve, akupunkturu, kiropraktičare, bioenergetičare... Terapije i tretmani uvijek su pomagali u početku, ali kratkotrajno, migrena se uvijek vrati. Pazila sam i na prehranu, izbacila gluten, ubacila probiotike i magnezij klorid. Cijelo vrijeme sam fizički aktivna, no stres je ipak teško srezati - kaže Krunčica.
Dodaje da je nikakve aktivnosti nisu ‘odvukle’ od tegoba. Sad se veseli novom lijeku, injekciji koja se daje na mjesečnoj bazi.
Voditeljica Udruge Migrena Hrvatska
Udrugu sam pokrenula jer sam se osjećala usamljeno u svojoj muci koja je već počela poprimati obrise depresije. Shvatila sam da ima mnogo ljudi sa sličnim problemima te da bi bilo zgodno dijeliti informacije o novim terapijama i načinima na koje si pomažemo, priča Krunčica, voditeljica udruge Migrena Hrvatska.
Dodaje da je bitno da se osvijesti da migrena nije obična glavobolja nego bolest, od koje se većinom ne umire, no može se dobiti moždani udar. Oboljelog ometa u svakodnevnom životu, a poslodavci baš i nemaju razumijevanja jer ne shvaćaju da čovjek može biti izvan funkcije. Većina dolazi na posao i tijekom napadaja jer bi inače na bolovanju bili i po više od pola mjeseca.
ŠEST KORAKA KOJIMA KRUNČICA UBLAŽAVA NAPADAJ
1. Duboko dišem i pokušavam se opustiti iako sam pred napadaj razdražena i nervozna.
2. Pijem puno vode i magnezija.
3. Ako postoji mogućnost, odležim u zamračenoj prostoriji neko vrijeme.
4. Korisno je izmasirati vrat ako je početak napadaja izazvan spazmom (grčenjem) mišića zbog stresa.
5. Osjetim li da ne mogu spriječiti migrenu, što prije popijem tabletu kako se ne bi razbuktala u jaki napadaj.
6. Tijekom migrene čekam da prođe. Ako sam te sreće da je vikend - ležim i čekam, a ako nisam, odradim svakodnevne obaveze u sumaglici lijekova i čekam da dođem doma da mogu u krevet.