Broj vjenčanja svake se godine smanjuje, a zapadni trend suživota bez zakonskog obvezivanja je u porastu. Centar za socijalnu jednakost u Velikoj Britaniji proveo je istraživanje koje je pokazalo da su obitelji povezane brakom stabilnije, no usprkos tome svaki 12 brak se okonča prije no što djeca navrše pet godina.
Britanski zakonodavci predlažu otvaranje rasprave o izmijeni zakona koji će nevjenčanim parovima pružiti bolju zaštitu u slučaju okončanja odnosa. U slučajevima gdje u takvim zajednicama ima djece, pokazalo se da prekidi teže padaju ženama nego muškarcima. U Velikoj Britaniji u takvim je odnosima rođeno oko 1,4 milijuna djece.
Nakon prekida, majke ostaju najčešće odgovorne za vođenje kućanstva i brige oko odgoja djece. Većina si ih ne može priuštiti daljnji život u domu koji su dijelile s partnerom, a ako su djeca mala često ne mogu biti zaposlene puno radno vrijeme pa im i životni standard značajno opada.
Bračna stečevina lakše se dijeli
Polovica nevjenčanih partnera živi u lažnom uvjerenju kako su njihova financijska ulaganja u odnos zaštićena zakonom. Problemi nastaju prilikom podjele sredstava sa zajedničkih bankovnih računa, podjele nekretnine, skrbništva o djeci, a ponekad čak i oko kućnih ljubimaca.
U vezama se parovi češće useljavaju u nekretninu u vlasništvu muškarca, bilo da je riječ o vlastitoj ili onoj koju dijeli s roditeljima. Zakonski je teško dokazivo utvrditi koliko je žena financijski uložila u prostor koji je bio zajednički. U Hrvatskoj je na snazi zakon koji po pravima izjednačava bračnu s vanbračnom zajednicom nakon tri godine suživota, ili prije ako se u odnosu rodi dijete.