Vjenčani 14. siječnja 1930., Mitchell i Mattie Atkins iz zapadne Philadelphije proslavili su 2010. godine u krugu obitelji i prijatelja nevjerojatno rijetkih 80 godina zajedničkog braka. U to vrijeme, gospodin i gospođa Atkins pridružili su se vrlo maloj, ali izvanrednoj grupi parova koji su imali istu čast. Naime, od siječnja 2022. Guinnessova knjiga rekorda pripisuje najdulji postojeći brak u Sjedinjenim Državama Eugeneu i Dolores Gladu, koji su se vjenčali 25. svibnja 1940. Najdulji zabilježeni brak, prema Guinnessu, bio je onaj Herberta i Zelmyre Fisher, koji je trajao 86 godina, 290 dana prije Herbertove smrti 2011.
Od njih možemo naučiti mnogo toga, prošli su razne situacije da bi u duboku starost zakoračili i dalje zajedno i skladni.
1. Ne poričite moć kemije
Moć privlačnosti je kemija. To pokreće vezu i, kako je Mitchell rekao, može trajati tijekom čitavog života.
POGLEDAJTE VIDEO:
Romantična ljubav tema je brojnih umjetničkih djela, no on smatra da je među najbitnijim stvarima zapravo kemija između dvoje ljubavnika.
Riječ je o endorfinima, odnosno hormonima 'dobrog osjećaja', koji su zaslužni za prvi nalet uzbuđenja i zadovoljstva. To se obično dešava u prvoj fazi veze, kad je sve romantično te oboje osjećaju snažnu povezanost.
Jednom kada se veza ostvari, oslobađa se oksitocin, hormon koji djeluje kao neurotransmiter, poznat kao 'hormon maženja', koji pomaže u stvaranju veze i povećanju razine privrženosti jedno drugome.
Izvedeno iz grčke fraze 'brzo rođenje', oksitocin je poznat po svom učinku i u području majčinstva: stimulira proizvodnju majčinog mlijeka, potiče kontrakciju maternice tijekom poroda te jača osjećaj povezanosti s djetetom.
Oksitocin, koji proizvode svi, također potiče stvaranje osjećaja sigurnosti i zadovoljstva. Odgovoran je za naše osjećaje smirenosti i povezanosti s ljubavnikom te je ključan za zbližavanje.
Zanimljivo, oksitocin je jedinstven po tome što potiče bolje osjećaje koji opet oslobađaju oksitocin. Ljubavni hormoni služe za osjećaj mira i unutarnje sreće.
Istraživanja su pokazala i da stres smanjuje proizvodnju oksitocina te ugrožava vezu koju smo stvorili. Sve to smanjuje osjećaj empatije, povjerenja i velikodušnosti.
Ako volimo nekog, dovoljno je da ga vidimo i time se ponovno oslobađa oksitocin. Kad osoba uzvraća istom mjerom, taj krug se zatvara, a veza postaje čvršća i ima više šanse trajati i dalje.
2. Cijenite jedno drugo svaki dan
Dugogodišnji parovi instinktivno znaju da je za kvalitetnu vezu bitno cijeniti se i to svaki dan. Odvojite vrijeme za sebe, da provedete neko vrijeme zajedno svako malo, što će se osjetiti na odnosu. Pokažite zahvalnost partneru te mu recite što kod njega cijenite, jer se radi toga osjećate voljeno i vi i on.
Odvojite vrijeme da detaljno razmislite o ljubavnoj izjavi, kojom biste mu dali do znanja da je uistinu jedinstven.
3. Potražite pomoć kada vam je potrebna
Romantična ljubav se smanjuje, ali i raste, no naše znanje o kemiji i osjećajima povezanosti, može nam pomoći da veza bude stabilnija. Time ćemo usmjeriti vezu prema kvalitetnoj fazi.
Održavanje romantike u vezi nije uvijek jednostavno, svi smo svakodnevno pod stresom.
Treba naučiti komunikacijske vještine, razviti alate za rješavanje sukoba, stvoriti intimnost i strast i još mnogo toga. Savjet: ako vas netko drugi privlači, smatrajte to pozivom na buđenje.
A ako ste tek krenuli na fantastično putovanje koje zovemo brak, razmislite o predbračnoj terapiji. Vjenčanje je bez sumnje uzbudljivo, ali je i vrijeme zrelo za sukobe.
Kao vjenčani dar sebi, potražite pomoć od terapeuta specijaliziranog za predbračnu terapiju koji vam može pomoći sa složenim problemima u vezi kao što su životna očekivanja, osobni problemi i navike, religija i vrijednosti, seksualnost, financije i još mnogo toga.
Na kraju, bez obzira jeste li u braku mjesec, godinu ili desetljeće, imajte na umu možda najelokventnije riječi koje je Mattie izgovorila na kraju proslave njihove godišnjice: - Volite se, volite, volite jedno drugo. Prelijepo je - lijepo je biti star i još uvijek biti zaljubljen u našim godinama - piše Yourtango.com.