Jantar je stvrdnuta smola drevnih borova. Ova organska tvar najpoznatija je po raznolikim inkluzijama insekata koji se mogu naći u njoj.
Jantar se smatra dragim kamenom, ali za razliku od drugih poludragih dragulja koji se koriste za nakit, on nije mineral, već organski spoj napravljen od drevne stvrdnute smole drveta.
POGLEDAJTE VIDEO:
Drveće koristi smolu kako bi se zaštitilo od insekata ili oštećenja od vremenskih prilika.
Kad god postoji pukotina na kori, drvo će iscuriti smolu da zapečati pukotinu prije nego što dođe do trajnog oštećenja.
Fosilizirana smola koju danas koristimo za nakit od jantara bila je zakopana pod zemljom milijunima godina, gdje se stvrdnula u komadiće nalik kamenu.
Danas se većina jantara u svijetu kopa ili skuplja iz Europe, na lokacijama u blizini Baltičkog mora.
Jantar je vrlo lagan, pa pluta u slanoj vodi. To znači da se često ispire na obale Baltičkog mora i da se lako izvlači.
Također ga čini savršenim za veće komade nakita. Kada nosite nakit od jantara, možete birati velike statement komade čak i za dnevne kombinacije.
Najčešći komadići jantara su medenosmeđe boje, a sve skupa postoji osam različitih vrsta jantara na ljestvici jantarnih boja. Najrjeđi je zeleni jantar, koji čini samo oko 2% svjetskog jantara. Za razliku od smaragda ili peridota, zeleni jantar je tamniji i neprozirniji, sa smeđim podtonovima.
Što je jantar stariji, veća je vjerojatnost da će biti svjetleće tamnonarančaste boje. Raspon tonova je impresivan, djeluje kao da svijetli iznutra prema van.
Ovaj je nakit osjetljiv na pucanje, ne bi bilo dobro da padne, može se raspasti.
Njegovu ljepotu otkriva niz primjeraka, od ogrlica i naušnica do prstenja i narukvica.