To je to što me zanima!

Najskuplji gradovi na svijetu su sad Pariz, Zürich i Hong Kong

Novo istraživanje EIU u kojem se prate troškovi života u 133 grada pokazalo je da su najviše porasli troškovi za elektroničke uređaje, a u najvećem padu je trošak odjeće
Vidi originalni članak

Mnogi sanjaju o tome da se iz manjeg mjesta presele u veliki grad, kako bi imali više prilike za zanimljiv poslovni, kulturni i društveni život, no ako ste izabrali Hong Kong, Pariz ili Zürich, niste se baš usrećili. Naime, prema najnovijem istraživanju Economist Intelligence Unit (EIU), to su tri grada s najvišim troškovima života u svijetu, pri čemu su ti troškovi podjednaki u ta tri grada. 

POGLEDAJTE VIDEO: Istraživanje o tome kako žive Hrvati

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

EIU uspoređuje 133 svjetska grada prema cijenama osnovne košarice 138 proizvoda. Među najskupljima je i Singapur, a slijede Tel Aviv i Osaka, koji dijele peto mjesto, pa se može reći da u tim gradovima vrijede podjednake cijene promatranih proizvoda. Po skupoći ih prati Ženeva, New York, Kopenhagen i Los Angeles. 

Europski gradovi probili su se na više mjesto u odnosu na prethodna istraživanja, što treba pripisati pandemiji Covid-19, koja je utjecala i na troškove života. S druge strane, Singapur je pao na toj ljestvici pri puta nakon 17 godina, što analitičari pripisuju odlasku većeg broja stranih radnika. 

Najveći porast bilježi Teheran, koji se popeo sa 106. na 79. mjesto, zbog američkih sankcija koje su utjecale na opskrbu. Najveći pad cijena pokazuju Reykjavik, Rio de Janeiro i Sao Paulo, što EIU pripisuje 'slaboj valuti i rastućoj razini siromaštva'. 

Među gradovima s nižim troškovima života su sirijski Damask, Taškent (Uzbekistan), Lusaka (Zambija), Caracas (Venezuela) i Almaty (Kazahstan). Na dnu ljestvice je sljedećih deset gradova: Karachi (Pakistan), Buenos Aires (Argentina), Alžir (Alžir) i Bangalore i Chennai, u Indiji.

Globalno istraživanje pokazalo je da su posebno porasli troškovi elektroničkih uređaja u ukupnim troškovima, dok je značajno pao trošak odjeće, vjerojatno zbog toga što veliki broj ljudi sada radi kod kuće. Osnovni prehrambeni proizvodi uglavnom drže isti udio u ukupnim troškovima, a porasli su proizvodi za osobnu njegu, duhan i alkohol. 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare