Čak 3121 euro iznosi plaća 'cloud' inženjera u Hrvatskoj, a nakon njih su piloti s 2760 eura. Na trećem mjestu su IT arhitekti s 2760 eura, otkriva analiza portala 'MojPosao'.
Najmanje plaćeni su krojači, šivači i spremačice. Prosječna neto plaća je u Hrvatskoj tijekom prošle godine iznosila 1139 eura, odnosno 14 posto više nego prethodne godine.
No, prema istraživanju, većina radnika ima manju plaću od toga.
POGLEDAJTE VIDEO:
Gledajući razrede plaće, 34 posto radnika prima od 751 do 1000 eura, a 35 posto radnika prima od 1001 do 1500 eura. Istovremeno, istraživanje otkriva da raste broj radnika s plaćom višom od 2000 eura te se smanjuje broj onih koji primaju manje od 750 eura mjesečno.
Zanimanja menadžera su više od 100 posto veće od prosjeka, plaće u sektoru tehnologije i razvoja za čak 59 posto više od prosjeka, a ona informacijskih tehnologija veće su za 36 posto od prosjeka.
Najmanje plaće su one pomoćnih zanimanja, čak 37 posto ispod prosjeka. Zatim, 38 posto manja od prosjeka plaća je tekstilnih radnika, dok oni zaposleni u uslužnim djelatnostima imaju 29 posto plaću manju od prosjeka.
Kad se gleda po zanimanjima, najviše su plaće cloud managera, pilota i IT arhitekata.
Potplaćeni radnici kod nas su krojači, primaju 622 eura te šivači koji primaju 672 eura, dok spremačice dobivaju 677 eura.
Portal 'MojPosao' navodi da su plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu čak sedam posto više od prosjeka te broje 1222 eura.
Istovremeno, primanja zaposlenika tvrtki u pretežno domaćem vlasništvu bila su četiri posto niža od prosjeka, 1092 eura
U isto vrijeme, prosječne plaće u tvrtkama u državnom vlasništvu su 1088 eura, odnosno pet posto ispod prosjeka.
Radnici u javnoj i lokalnoj samoupravi dobivaju mjesečno 1039 eura, odnosno devet posto ispod prosjeka.
Kad se usporedi godina ranije, plaće su najviše narasle u tvrtkama u državnom vlasništvu, odnosno za 16 posto. Rasle su i u javnoj i lokalnoj samoupravi, i to za 12 posto, a u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu 13 posto.
Najniža je plaća i to za 19 posto ispod prosjeka isplaćena u Virovitičko-podravskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji dok je najviša prosječna plaća od 1256 lani isplaćena u Zagrebu odnosno deset posto iznad prosjeka.
'MojPortal' otkriva i da radnici s bogatim radnim iskustvom i višim stupnjem obrazovanja imaju veće plaće odnosu na one s kraćim stažem i nižim obrazovanjem.
Radnici sa završenim postdiplomskim studijem ili nekom poslovnom školom imaju u prosjeku 52 posto višu plaću od prosječne. Oni s visokom stručnom spremom imaju u prosjeku 15 posto višu plaću od prosječne, 1315 eura te 35 posto višu od radnika sa srednjom stručnom spremom. Oni pak u prosjeku imaju 975 eura.
Kad se usporedi s 2022. godinom, najviše je tijekom prošle godine rasla plaća onima s najnižim primanjima - oni sa završenom osnovnom školom primaju 19 posto više, onima sa srednjom 15 posto više, a najmanje je rasla onima s najvišim obrazovanjem, za samo šest posto.
Najmanje zarađuju u prosjeku oni bez iskustva, 935 eura, odnosno 18 posto manje od prosjeka.
Da bi došli do prosječne plaće, treba im oko 3 do 5 godine radnog iskustva.
Prosječna plaća radnika s 10 godina iskustva iznosi 1257 eura, što je 10 posto iznad prosjeka.
Kad gledamo Europu, najviše su rasle plaće radnika u najsiromašnijim zemljama.
Na jugu su rasle oko 13 posto, u Austriji i Češkoj imaju lagani rast. Njemačka ima manji prosjek plaća nego godinu ranije, a Irska stagnira, javlja analiza portala 'MojPosao'.