Oko 90 posto ljudi boluje od dijabetesa tipa 2, koji se pojavljuje u odrasloj dobi i vezan je za nezdravu prehranu i pretilost. U oko 10 posto slučajeva radi se o dijabetesu tipa 1 od kojeg boluju uglavnom djeca, i taj tip nema veze sa zdravim ili nezdravim načinom života.
- Radi se o autoimunom oboljenju u kojem protutijela koja se stvaraju u organizmu bolesnika uništavaju stanice gušterače odgovorne za lučenje inzulina, koji je neophodan za održavanje normalnih koncentracija glukoze u krvi. Ovaj oblik dijabetesa izuzetno se rijetko javlja prije šestog mjeseca života, a jedni način liječenja je primjena inzulina - objasnio nam je prof. dr. sc. Miroslav Dumić, pedijatar, dječji endokrinolog i dijabetolog iz Poliklinike A. B. R. u Zagrebu.
Napominje kako postoje i neki vrlo rijetki oblici dijabetesa, kada je zbog mutacije određenih gena onemogućeno stvaranje inzulina u gušterači.
- Bolest se u tom slučaju očituje već u prvim tjednima života povišenim koncentracijama šećera u krvi. Važno je pravovremeno postaviti točnu dijagnozu, jer se ovaj oblik dijabetesa može uspješno liječiti tabletama. Najmanje dijete s dijabetesom koje sam liječio bilo je staro dva mjeseca, i uspješno se liječi tabletama. Ima rijedak oblik bolesti uzrokovan mutacijom gena odgovornog za stvaranje inzulina u stanicama gušterače - kaže prof. dr. sc. Dumić koji je i predsjednik društva "Veliki za male sa šećernom bolesti“ te Društva za pedijatrijsku endokrinologiju i dijabetes Hrvatskog liječničkog zbora.
Na pitanje je li moguće da dijete oboli od dijabetesa još u majčinoj utrobi, prof. dr. sc. Dumić odgovara:
Tip 1 kao i tip 2 dijabetesa u djece ne može se otkriti prije poroda, jer se bolest niti ne očituje prije rođenja, pa nema niti potrebe za prenatalnim liječenjem.