To je to što me zanima!

Najlonke slave rođendan: U početku su stajale dva dolara

Prve najlonke su nastale u američkoj kompaniji DuPont, a tad je rečeno da su izrađene od 'čudotvornih vlakana'. Za izradu ovih čarapa zaslužni su dr. Wallace Carothers i njegov tim
Vidi originalni članak

Prve čarape bile su načinjene od životinjske kože, u Staroj Grčkoj nosile su se čarape od životinjske dlake, a Rimljani su ih radili od kože i vune. Kasnije su bile statusni simbol i nosilo ih je samo plemstvo. Izum šivaćeg stroja 1589. godine doveo je do razvoja proizvodnje. Čarape su se izrađivale šest puta brže, a počele su ih nositi i žene. Kako su bile udobne i tople, žene su ih rado prigrlile te su postale dio garderobe. Više su postajale ženski odjevni predmet. Izumom najlona nastaju najlonke koje opravdano postaju simbolom ženstvenosti.

Prve najlonke su nastale u američkoj kompaniji DuPont, a tad je rečeno da su izrađene od "čudotvornih vlakana". Prvi put su predstavljene 17. veljače 1939. godine na Svjetskoj izložbi u New Yorku. Tad su prvi put viđeni i drugi izumi koji su promijenili svijet, poput prvih klima-uređaja i fotografije u boji.

Za usavršavanje i izradu ovih čarapa zaslužni su dr. Wallace Carothers i njegov tim. Kad su izašle na tržište, bile su jeftine za današnje pojmove. Cijena im je bila manja od dva dolara. Bile su svakako pristupačnije u odnosu na one od svile, koje su nosili samo bogati.

Komercijalna proizvodnja najlonki počinje već iduće godine, a bez obzira na Drugi svjetski rat, koji je bjesnio svijetom, sve žene su htjele imati najlonke. Nakon rata najlonke su postale pristupačne gotovo svakoj ženi i do danas nikad nisu izašle iz mode. Dolaze u raznim bojama i uzorcima. Nose se samostojeće, hulahupke, dokoljenke...

Gustoća i elastičnost niti mjeri se u denima: što je veća vrijednost dena, materijal je gušći. Raspon dena kreće se od 3 dena (izuzetno rijetko, vrlo tanko, jedva vidljivo), 20 dena (standardno prozirno), 30 dena (poluneprozirno) do 250 dena (posve neprozirno).

Crveni križ

Grupa građana Ženeve na čelu s Henryjem Dunantom je 17. veljače 1863. osnovala Međunarodni odbor za pomoć ranjenicima, a to će kasnije postati poznato kao Međunarodni odbor Crvenog križa. "Odbor petorice" kratko nakon toga počinje širiti svoje ideje u svijetu. U svakoj državi danas postoji samo jedan nacionalni Crveni križ.

The New Yorker

Harold Ross i Jane Grant 17. veljače 1925. godine osnovali su magazin The New Yorker, čiji je prvi broj izašao 21. veljače iste godine. Poznat je po svojim komentarima o popularnoj kulturi, obrađivanju i recenzijama literarnih djela, ali i vrlo preciznim podacima u novinarskoj obradi svjetske politike. 

Više vremeplova pročitajte ovdje

POGLEDAJTE VIDEO: KOJE JE ESTETSKE ZAHVATE NAPRAVIO TOM CRUISE

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare