Htio sam stvoriti iskustvo za ljude koji ne sliči nijednom drugom na svijetu, opisuje John Hardy, misleći na Bambu Indah, hotel koji je napravio sa svojom suprugom Cynthijom, u duhovnom centru Balija u Ubudu.
- Lokalno je jako važno, zašto bi ljudi putovali ako je gdje god dođu sve isto - pita Hardy.
Hotel je svakako jedinstven, razvijajući se u svojim ranim godinama više kao eksperiment nego kao poduzetnički pothvat. Prvo je par godinama gradio Hardyjevu tvrtku za nakit, koju su na kraju prodali 2007. godine i kupili zemljište u blizini njihove kuće, u strahu da se ne bi pretvorilo u neki luksuzni hotel kakvi su nicali u okolici.
Od tog trenutka, Bambu Indah je evoluirao iz mjesta koje je trebalo služiti za smještaj prijatelja para, u jedan od svjetski jedinstvenih primjera održivog gostoprimstva.
Ranim razvojem hotela upravljao je pragmatizam, a ne bilo kakva vizija dizajna. Par je počeo skupljati jeftine Javanske kuće za vjenčanje od tikovine, sagrađene prije više od sto godina, te ih prevezao na otok.
- Ubrzo smo imali tri ili četiri kuće za vjenčanja od tikovine i nasumce smo ih smjestili na zemljište. Nije bilo imena za to i nije bilo organizacije, to su bile samo slatke male kolibice u kojima smo smještali nekoliko gostiju koje smo zamolili da nam ostave 20 dolara u napojnicama za ljude koji su u hotelu radili i brinuli o njima - prepričava Cynthia.
Bambu Indah je nastavio značajno rasti - hotel sada ima čak 15 jedinstvenih paviljona za goste - ali se načela projekta nisu promijenila.
Umjesto uređenih travnjaka, zemljište je pokriveno biljnim krevetima i lokalnim jestivim i obrednim biljkama. Postoji prirodni bazen za kupanje okružen velikim riječnim kamenjem.
Hardyjevi su ukrasili hotel djelima koja su prikupili na mnogim egzotičnim putovanjima. Među 'blagom' su tradicionalni perzijski tepisi, kristali otkriveni u Južnoj Americi, afrički namještaj, pamučni ručnici i posteljina iz indonezijskog arhipelaga.
MUŠKARCI SKROZ 'POLUDE': Kad im žene rade ovo, ne mogu se suzdržati