To je to što me zanima!

Najdužu svjetsku željezničku prugu preko Rusije su spojili 13 godina nakon početka gradnje

Željeznica prolazi kroz osam vremenskih zona, a od 2002. u potpunosti je elekrificirana. Pruga spaja europski dio Rusije sa središnjim dijelom gdje se nalazi Sibir, te s istokom, gdje završava u Kini i na Japanskome moru
Vidi originalni članak

Najduža željeznička pruga na svijetu, Transsibirska pruga duga je čak 9289 km, a glavni pravac između Petrograda i Vladivostoka pušten je u promet 21. srpnja 1904. Taj dio pruge je spojen nakon 13 godina gradnje. Put od Moskve do Vladivostoka traje punih sedam dana.

Željeznica prolazi kroz osam vremenskih zona, a od 2002. u potpunosti je elektrificirana. Pruga spaja europski dio Rusije sa središnjim dijelom gdje se nalazi Sibir, te s istokom, gdje završava u Kini i na Japanskome moru. Transsibirska ruta i dalje je jedna od najvažnijih u Rusiji, s 30% državnog godišnjeg izvoza. Kroz povijest je privlačila svjetske putnike, a ipak je najviše koriste Rusi. Postoji i luksuzan vlak pod nazivom "Imperial Russia".

Srednjoškolski profesor John T. Scopes 1925. optužen je za predavanje tad neprihvaćene Darwinove teorije evolucije, čime je u ono doba prekršio zakon. Kažnjen je sa 100 dolara, a cijelo je suđenje navodno pokrenuto za publicitet malenoga grada u kojem je živio, Dayton u Tennesseeju.

Presuda je na kraju poništena zbog tehnikalije, a cijeli slučaj privukao je novinare iz cijele države. Poznati odvjetnici borili su se na suprotnim stranama, jedna je podržavala tezu modernista da teorija evolucije nije nedosljedna religiji, dok su fundamentalisti tvrdili da je riječ Božja iznad svog ljudskog znanja. Suđenje je do danas poznato kao "majmunsko", zbog Darwinove teorije o ljudskim precima.

Hrvatski je jezik u Austro-Ugarskoj 21. srpnja 1883. postao službenim jezikom u dalmatinskom Saboru. U Dalmaciji se do tada službeno govorio talijanski pa je uvođenje hrvatskog bila velika stvar za narodnjake, Hrvate koji su željeli promovirati svoj jezik. Postavili su i čitaonice na hrvatskom, a dalmatinski je Sabor postao mjesto svakodnevnih žestokih rasprava. Autonomaši - Talijani bili su protiv narodnjaka - Hrvata, a borili su se da se hrvatski jezik ne proširi i ne koristi.

Više vremeplova pročitajte ovdje

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare