Kupovina namirnica za mnoge je stresna, a pogotovo kad još morate brinuti o tome jeste li doista kupili ono što piše na omotu. Stručnjaci kažu da globalna prehrambena industrija svake godine zbog lažnih proizvoda gubi između 10 i 15 milijardi dolara, piše Chatelaine.
POGLEDAJTE VIDEO: Namirnice koje pomažu kod tegoba
1. Med
Kako bi razrijedili med čija je proizvodnja skupa, neki proizvođači ga miješaju sa jeftinijim kukuruznim sirupom. No zaslađivači imaju različiti glikemijski indeks, pa ako pazite na razinu šećera u krvi, pa takav razrijeđeni med može predstavljati opasnost za zdravlje. Najjednostavniji način koji će osigurati da imate kvalitetan pravi med jest taj da ga kupite kod neovisnih proizvođača ili na lokalnom OPG-u.
2. Riba
Sveučilište Guleph u svojoj studiji ističe kako je 32 posto ribe na tržištu u Ontariju pogrešno deklarirano, najčešće zbog pokušaja da se jeftiniju ribu proda kao skuplju. Filetirana riba često djeluje slično, pogotovo ako niste poznavatelj. Stoga je najbolje kupovati u ribarnici izravno od trgovca gdje možete postavljati pitanja ili promatrati kako priprema ribu za prodaju. Dodatno, radije kupite cijelu ribu umjesto fileta.
3. Maslinovo ulje
Na deklaraciji ponekad može pisati da je riječ o ulju proizvedenom u Italiji, no zapravo je riječ o ulju iz uvoza koje su i Italiji samo punili u boce. Također, maslinovo ulje nerijetko razrjeđuju jeftinijim uljima i prodaju kao ekstra djevičansko maslinovo ulje. Cijena će vam pomoći identificirati pravi proizvod, pa su tako čista ekstra djevičanska maslinova ulja skuplja od ostalih.
4. Parmezan
Tvrtka Kraft Food u Kanadi doživjela je 2016. godine brojne kritike jer su u njihovom ribanom parmezanu otkrili tragove piljevine. No tehnički gledano, sir koji nastaje u talijanskoj regiji Emilia Romagna jedini se smije zvati parmezanom. Iako slične sireve proizvode i drugi proizvođači, moraju imati drugačiji naziv.
POGLEDAJTE NOVI SKEČ IZ SERIJALA 'TKO JE TU LUD?!': Kopao jamu za susjeda