Vjerovanje starih Grka da je sir dar od bogova raširilo se po svijetu i danas svaka zemlja ima svoja sirna bogatstva. U Hrvatskoj postoji više od 20 vrsta sjajnih autohtonih sireva, a među domaćim gastro užitcima visoko mjesto ima paški sir.
Zreli paški sir dobiva se od ovčjeg mlijeka. Pikantnog je okusa, koji se odlično stapa s ribljim i mesnim specijalitetima. Iz Švicarske dolazi grojer, kravlji sir koji se odlikuje tvrdoćom, pikatnošću i blagim slanim okusom. Grojer je nezaobilazan sastojak fonduea, ali i francuskih jela poput quiche lorraine i francuske juhe od luka. Britaniju je proslavio cheddar, kravlji sir blage i svježe arome. Cheddar, ali i ementaler, sir voćnog okusa, danas često na tržište dolaze u svom “dimljenom” obliku. No najviše se svojim sirevima proslavila Italija. Parmezan, koji ide u red jako tvrdih sireva, nikad se ne reže, nego se riba ili lomi. Jak okus i voćna, slatka aroma savršeno se sljubljuju s tjesteninom, ali su odličan dodatak raznim umacima. Iz Italije dolazi i mozzarela, potpuna suprotnost parmezanu. Ona je blagog i nježnog okusa te je izvrstan dodatak pizzi, ali i mnogim jelima od tjestenine te salatama. Dodajete li je u salatu, najbolje će se sljubiti s rajčicama i bosiljkom uz dodatak maslinova ulja i aceta balsamica. Odličan dodatak salatama, ali i jelima od povrća, piletine i morskih plodova je i slavni grčki feta sir. Želite li mu smanjiti slanost, potopite ga kratko u hladnu vodu ili mlijeko.
>>> Vrlo tvrdi sirevi poput parmezana ili paškog sira odlični su za posipanje tjestenine s različitim umacima. No pripremate li umak, juhu ili nabujak od sira, uz vrlo tvde sireve možete rabiti tvrde sireve poput cheddara, ementalera, polutvrde kao što su gouda, trapist ili meke poput camemberta, roqueforta ili gorgonzole.
>>> Kako bi sir očuvao svoju aromu i hranjive sastojke, uvijek kupujte količinu koju ćete potrošiti kroz nekoliko dana. Razlog je u tome da je hladnjak prehladan i suh da bi očuvao sir dulje razdoblje. Zamotajte ga u foliju ili ga spremite u plastičnu posudu kako se ne bi osušio te pokupio mirise iz hladnjaka.
>>> Istarski pekorino, tarski sir, lički škripavac, krčki, brački, dubrovački, grobnički, podravske prgice, kuhani sir, svježi sir, čebričnjak, istarski sir, creski sir, olimpski samo su neki od sjajnih autohtonih hrvatskih sireva.
>>> Poslužujete li platu sa sirom, ograničite svoj izbor na najviše pet vrsta sireva te nastojte da budu različite veličine, oblika i boja. Jake sireve oštrog i intenzivnog mirisa nemojte stavljati pokraj sireva nježnijih okusa. Sa svime će se odlično stopiti kruške, jabuke, grožđe ili svježe smokve, kao i orašasti plodovi.
>>> Sir je bogat kalcijem i fosforom. Zato se preporučuje obrok završiti kriškom sira, koji uklanja bakterije i tako štiti zubnu caklinu