Količina sićušnih onečišćivača 25 je puta veća u odnosu na pretpostavke proizašle iz ranijih lokalnih studija, navodi CSIRO koji svoje istraživanje naziva prvom globalnom procjenom količine mikroplastike na dnu mora.
POGLEDAJTE VIDEO:
Stručnjaci su robotskom podmornicom prikupljali uzorke s dubina i do 3000 metara u podmorju južne Australije.
- Naše je istraživanje pokazalo da su duboki oceani poput odvodnih kanala za mikroplastiku. Iznenađeni smo što smo pronašli toliko mikroplastike na tako udaljenim lokacijama - rekla je voditeljica projekta Denise Hardesty.
Znanstvenici, koji su svoj rad objavili su časopisu Frontiers in Marine Science, kažu da područja s više plutajućeg smeća na površini imaju više mikroplastike na svojem dnu.
- Plastika koja završi u oceanima propada i raspada se na sitne dijelove, a rezultati jasno pokazuju da mikroplastika završava na njihovu dnu - pojasnila je znanstvenica Justine Barrett.
Hardesty je stoga pozvala na hitnu akciju pronalaska rješenja za zagađenje mikroplastikom koje utječe na ekosustave, život u divljini i na zdravlje ljudi.
- Vlade, industrija i zajednice moraju raditi zajedno na tome da značajno smanje količinu smeća koje vidimo uz naše plaže i u našim morima - rekla je.