S obzirom na sve poljupce, zagrljaje i pažnju koje nam daju, pa čak i ako ih ne tražimo, mame su zaslužile da ih barem jedan dan u godini tretiramo kao kraljice, što i jesu. Sitni darovi - buket livadnog cvijeća, čestitka ili doručak u krevet, koje su izradila djeca (uz malu tatinu pomoć), siguran su “pogodak”, osobito ako mama ni ne sluti što joj se sprema. Oni s više slobodnog vremena na raspolaganju mogli bi prionuti obavljanju kućanskih poslova poput glačanja, brisanja prašine ili kuhanja ručka, što bi mame najviše razveselilo. U osmišljavanju menua, ali i “ozbiljnijim” kulinarskim zahvatima koji zahtijevaju više pažnje i stručnosti, tate bi trebale voditi glavnu riječ. No jednostavna jela poput salata, palačinki ili žitarica bez problema mogu “skuhati” i najmanji.
Darove također mogu izraditi mališani: veseli crteži koji prikazuju koliko vole mamu i što im ona znači dirnut će je i razveseliti, a može ih sačuvati i kao uspomenu na Majčin dan. Oslikane šalice, ukrasi od prirodnih materijala poput češera i drva, čestitke ukrašene prešanim cvijećem... Sve što djeca osmisle i izrade mamu će sigurno oduševiti, a ponajviše pažnja, strpljivost i vrijeme koje su uložili kako bi je iznenadili.
Ipak, nisu djeca jedina koja bi trebala pokazati mamama koliko su zahvalna na njihovoj neumornoj brizi i ljubavi. I tate trebaju “zasukati rukave” i sudjelovati u proslavi Majčina dana. Osim što će svojim primjerom utjecati na mališane i njihovo poimanje majčinstva, očevi mogu biti odlični organizatori izleta na “tajnome” mjestu ili obiteljskog odlaska u kino, ali i inicijatori te nadzorni “organi” kod izrade darova ili obavljanja kućanskih poslova. U proslavu se može uključiti i šira obitelj, djedovi i bake, sve kako bi Majčin dan bio što veseliji i nezaboravniji.