Nesreće na bazenu, plaži, jezeru ili rijeci zbivaju se u trenu i zato je iznimno važno djecu nikad ne ispustiti iz vida. Na to upozorava i voditeljica spasilačke službe Hrvatskog Crvenog križa Silvana Radovanović:
- Roditelji u svakom trenutku moraju znati gdje su im djeca jer se mališani lako mogu utopiti i u plićaku. Mala djeca nikad ne bi smjela biti sama u vodi, a nešto starija bi uvijek trebala biti u grupi kako bi, u slučaju nezgode, druga djeca mogla reagirati i pozvati starije. Statistike zapadnih zemalja govore da je utapanje u vodi, nakon automobilskih nesreća, najčešći uzrok smrtnosti djece. Može li im voda pokriti nos i usta dok sjede ili leže, opasnost je već velika. Većina nesreća se, pokazalo je kanadsko istraživanje, zbila u trenutku dok je pozornost roditelja ili spasilaca bila ometena. Njihova iskustva, kao i ona hrvatskih spasilaca, govore da se “ono najgore” događa najčešće zbog nepažnje. Zato je važno paziti na sve, pa i na igračke i morske predmete u vodi. Vidi li ih dijete, može, dok vi ne gledate, posegnuti za njima. Posebna zamka za roditelje je i dječje poznavanje plivanja. Ako je dijete pohađalo sate plivanja, to roditeljima može stvoriti lažnu sigurnost, a ne mora značiti da će se dijete znati snaći u opasnosti. Dobro je i djeci objasniti kako se ponašati u takvim situacijama. Vrlo je bitno da ne paničare i da počnu mahati rukom kako bi dozvali nekoga. Budući da u Hrvatskoj ne postoji Pravilnik o uređenim bazenskim kupalištima, koncesionari nisu dužni imati spasioce. Većina ih ipak ima, no mogu ih povući ako žele, pa je ipak sigurnije da roditelj prati dijete.
RIJEČ STRUČNJAKA:
Djeca ne smiju plivati neposredno nakon obroka i trebala bi pričekati barem sat vremena. Također ne bi smjela ulaziti ni jako vruća u vodu zbog velike razlike u temperaturi, ističe voditeljica spasilačke službe HCK Silvana Radovanović. Nikada ne treba skakati u nepoznatu dubinu u moru, rijeci ili jezeru zbog mogućih ozljeda, posebno glave. Ako postoje spasioci na plaži ili bazenu, roditelji bi trebali uputiti djecu da plivaju u njihovoj blizini. Djeca bi se uvijek trebala javiti roditeljima kamo idu i ne preporučuje se ostaviti mlađe dijete starijem bratu ili sestri na čuvanje. Dijete ne može čuvati dijete jer ni ono ne zna kako reagirati.
MULJEVITA JEZERA I RIJEKE OPASNIJE OD MORA
Ograničenja na moru, jezerima i rijekama moraju se poštivati jer se plivanjem izvan označenih granica riskira opasnost. Jezera su vrlo opasna jer su muljevita i puna trava, kao i rijeke zbog mogućih vireva. Zbog toga je spašavanje u slučaju nesreće daleko otežanije nego na moru, ističe Radovanović.
STATISTIKE I UPOZORENJA:
1. Luftići i rukavice za plivanje u trenutku panike neće pomoći djetetu. Ne ostavljajte ih same s njima
2. Svaki peti mališan koji je preživio utapanje imao je trajne ozljede mozga, pokazala je kanadska studija
3. Djeca mogu nastradati u svemu, pa i u kadi te zahodskoj školjci. Zato je pozornost uvijek potrebna
4. Oko 76 posto djece koja su se 1999. utopila samo je hodalo kraj vode ili se igralo u njoj pokazalo je kanadsko istraživanje
5. Tijekom nevremena, posebno grmljavine, djeca ne smiju biti u vodi. Vodite li ih na tečaj plivanja, neka to budu vrlo stručni instruktori