Zašto učimo muškarce da ne plaču? Da bi očvrsnuli? Bili veći muškarci?
Problem je u društvu, u načinu na koji definiramo muškost i muževnost, smatra Gus Worland, televizijska i radijska ličnost u Australiji.
On je istraživao zašto se muškarci u Australiji ubijaju. Samo u 2015. od ljudi koji su umrli samoubojstvom, 75 posto su bili muškarci. I svugdje u svijetu, muški spol češće diže ruku na sebe.
Gus smatra da je problem duboko ukorijenjen u našoj kulturi i odgoju, u načinu na koji odgajamo dečke i pristupamo muškarcima. Od njih se očekuje da ne pokazuju osjećaje, da uvijek budu jaki, da ne plaču i da se znaju nositi sa svim životnim izazovima.
Nitko tako ne može živjeti bez posljedica, potiskujući ono što osjeća.
Za Gusa je ovaj problem privatne prirode, a to ga je i nagnalo da ga što više istraži. Njegov najbolji prijatelj ubio se prije 10 godina. Njemu je trebalo osam godina da počne razgovarati o tome s njegovom ženom i djecom.
- To je tako velika tabu tema u Australiji. Pomislio sam - netko mora otkriti zašto gubimo toliko lijepih, mladih Australaca svakog dana. To je nacionalna sramota. Mi moramo početi pričati, a ne šaptati o tome - ispričao je Gus.
Pogledajte video:
U svom dokumentarcu "Man up" ili "Očvrsni malo" istraživao je visoku stopu samoubojstava među muškarcima. Došao je do zaključka da su često uzrok nagomilane emocije.
- Dajte muškarcima dozvolu da ne budu dobro. To mora postati norma, to mora biti jednako snazi, a ne ono što je sad normalno. A to je da ako pokažete bilo kakvu emociju - da to znači da ste manje muškarac - apelira Gus.
Dodaje da muškarci trebaju što više razgovarati o svojim brigama i emocijama i da treba postati normalno da plaču i izražavaju emocije na način na koji im odgovara.