To je to što me zanima!

Muškarce od infekcija čuvaju suhe kupaće gaće i kondomi

Za izbjegavanje upala genitalnog i mokraćnog sustava važno je presvlačiti se zbog pothlađivanja i unositi dovoljno tekućine - mokrenjem se ispiru bakterije...
Vidi originalni članak

Iako su uroinfekcije češće u zimskim mjesecima, ljeto donosi faktore rizika ili rizičnog ponašanja koji pogoduju njihovu razvoju. Do uroinfekcija najčešće dolazi kad bakterije s kože genitalne regije ulaze u mokraćnu cijev i kroz nju dolaze do mokraćnog mjehura.

Iz mokraćnog mjehura mogu “stići” i do prostate te se začahuriti unutar njezinog žljezdanog tkiva i dovesti do upale. Zatim iz prostate mogu otići prema tkivu epididimisa i testisa te i tamo dovesti do upalnog procesa.

- Najčešća ljetna uroinfekcija je upala mokraćnog mjehura uzrokovana bakterijom Escherichia coli (akutni cistitis). Muškarci su tu u prednosti pred ženama jer su cistitisi kod njih rjeđi. I upala prostate, prostatitis, može biti vrlo neugodna jer kao komplikacija prostatitisa može se razviti i upala epididimisa i/ili testisa (akutni epididimitis ili epididimoorhitis) - objašnjava nam dr. Tanja Pekez Pavliško.

Higijena je ovdje vrlo bitna, a za sve one koji se kupaju u moru treba naglasiti da je zbog mokrih kupaćih kostima moguće pothlađivanja genitalne regije što također dovodi do brojnih upala, pa liječnici i muškarcima, kao i ženama, preporučuju presvlačenje u suhe kupaće odmah nakon izlaska iz vode. 

Ljeti, dok se tijelo pojačano znoji, izbjegavajte sintetske tkanine, pogotovo za donje rublje, baš kao i uske gaće i hlače jer dolazi do povećane vlažnosti genitalnog područja i smanjenog prozračivanja, što može pogodovati razmožavanju bakterija. Potrebno je unositi dovoljno tekućine, barem dvije litre dnevno, uz dodatni unos ovisno o količini znojenja.

- Mokrenjem se ispiru bakterije iz mokraćne cijevi i iz mokraćnog mjehura te se sprečava njihovo razmnožavanje i upale. Važno je ne zadržavati mokraću, mokriti kad god se osjeća potreba za to, a najmanje svaka 3 do 4 sata - kaže dr. Tanja Pekez Pavliško. Najveći dio te tekućine trebala bi biti obična svježa i negazirana voda. Uz to, možete piti limunadu ili sokove od manga ili lubenice uz dodatak manje ili više vode. 

- Ljeti se odrecite zaslađenih i hladnih napitaka. Prostata će vam biti zahvalna i više nego što mislite. Izbacite i alkohol jer potiče dehidraciju organizma, te prženu i začinjenu hranu. Ljeto je idealna prilika za čišćenje, pa povećajte unos namirnica s bogatom nutritivnom vrijednošću poput voća, povrća, ribe, piletine... Mediteranska prehrana je zato idealna jer daje izvrstan omjer hranjivih tvari i energije, a to pruža rasterećenje za probavni sustav, pa tako i urogenitalni - kaže Pekez Pavliško.

Klamidija, HBV, HIV

Upale mokraćne cijevi, uretritisi, često uzrokuju spolno prenosive infekcije, poput klamidije koja je vrlo učestala u populaciji između 20 i 35 godina. Također je vrlo često spolno prenošenje HPV-a, HSV-a, ureaplazmi i mikoplazmi, stoga je preporuka korištenje kondoma (iako zaštita nikad nije 100-postotna), čak i od drugih spolno prenosivih bolesti (HBV, HCV, HIV, sifilis).

Upala mjehura?

Upala mjehura (cistitis) znak je da treba otići urologu na pregled prostate. Upale prostate i mokraćnog mjehura te pasjemenika često se pojavljuju zajedno, a prate ih tek opći simptomi upale - temperatura, umor i slabost, kojih nema kod upala mokraćne cijevi (uretritisa). 

Pazite se HPV-a

Istraživanja su pokazala da je oko osam muškaraca pozitivno na HPV koji kod muškaraca uzrokuje povećan rizik za karcinom prostate i debelog crijeva. Važno je zato zaštititi se kako se virus ne bi prenio na seksualne partnerice. 

Još neke činjenice:

  • Ako se ne liječi, prostatitis izaziva mnogo problema Upala prostate ili prostatitits može biti bakterijski i nebakterijski. Sve je više mladih muškaraca koji boluju od prostatitisa. On se pokazuje kroz razne smetnje mokrenja i kroničnu bol s urinarnom i seksualnom disfunkcijom. 
  • Od uroinfekcija patit će stariji i dijabetičari Infekcije mokraćnog sustava rijetke su kod onih mlađih od 50 godina. Kompliciranim uroinfekcijama skloniji su muškarci koji pate od povećanja prostate, šećerne bolesti i kroničnih bolesti koje slabe opći imunitet. 
  • Nebakterijske upale izaziva i vožnja bicikla Osim uroinfekcija uzrokovanih enterobakterijama, moguće su i nezarazne upalne bolesti za čiji se uzrok okrivljuju alergijska preosjetljivost na neke vrste hrane i pića, među njima alkohol, kofein i ljutu hranu, zatim preparata za intimnu njegu, lateksa iz kondoma te drugi mehanički uzroci (vožnja bicikla, pretijesna odjeća i sl.). 
  • Najveći broj upala liječi se antibioticima Nekomplicirane urogenitalne infekcije obično nastaju kolonizacijom mikroorganizama u uredan i funkcionalan mokraćni sustav, ali se uobičajeno liječe kurom antibiotika u trajanju od 3 do 7 dana, uz izbjegavanje stresa. 
  • Apstinirajte ili koristite kondom za manje bolesti Zbog porasta spolno prenosivih bolesti (klamidija, gonoreja) skovan je akronim za prevenciju - “ABC”. A je suzdržavanje (abstinence), B je za vjernost (be faithful), C je za kondom (condom).
Idi na 24sata

Komentari 30

  • montello 15.07.2016.

    ovaj članak stavljate 4 puta

  • --- DAVOR --- 15.07.2016.

    Ja ga ostavim doma na specijalno dizajniranoj ležaljci sa udubinom za jajčeka, lagano ventilator da kuglice ne zakuhaju.

  • x00x 15.07.2016.

    Nikad u more bez kondoma

Komentiraj...
Vidi sve komentare