Postoji li nova faza u životu koja najavljuje smrt? Postoji kod voćnih mušica, tvrde znanstvenici i pitaju se postoji li tako nešto i kod ljudi. Prije oko 25 godina pretpostavljali su kako postoje dvije faze u našim životima - djetinjstvo i odrasla dob. Veću šansu za smrt pripisivali su odrasloj dobi. Kasnije su zaključili kako postoji i treća faza - tzv. kasni život kod kojeg su šanse za smrt su i najveće, što je nekako i logično.
Znanstvenici sa Sveučilišta Kalifornija u SAD-u napravili su istraživanje na voćnim mušicama i otkrili kako dva tjedna pred smrt odlažu daleko manje jajašaca nego inače. I to nije ovisilo o tome koliko su stare. Ista stvar ponavljala se i npr. kod mušice stare 60 dana, ako i kod one od samo 15. Znači, neovisno o starosti u njihovim tijelima nešto se promijenilo dva tjedna prije smrti, a po tome se moglo predvidjeti koja mušica će uginuti i kada. Ovo otkriće nazvali su četvrtom fazom - tzv. spiralnom smrti.
Kasnijim istraživanjem otkrili su kako i mužjak voćne mušice gubi svoju plodnost u danima pred smrt - neovisno koliko je star. Znanstvenici su došli toliko daleko da su uspjeli predvidjeti smrt svake mušice s točnošću od oko 80 posto.
Plodnost i predviđanje smrti kod ljudi
Veza između plodnosti i smrti zainteresirala je i druge stručnjake koji pokušavaju dokučiti može li se pronaći poveznica između plodnosti i predviđanja smrti kod ljudi i ostalih živih bića.
Najdalje što su, za sada, došli u svojim istraživanjima je moguća povezanost snage, koordinacije i mentalnih sposobnosti sa time hoće li čovjek umrijeti prije ili kasnije. U Danskoj su proveli takvo istraživanje u staračkom domu na ljudima starima između 90 i 99 godina. Nekoliko godina kasnije usporedili su rezultate njihove snage, koordinacije i mentalnih sposobnosti sa datumom smrti. Oni koji su imali boje rezultate živjeli su dulje.