Veliki koraljni greben u Australiji suočava se s masovnim izbjeljivanjem zbog nedavno neuobičajeno tople temperature oceana, upozoravaju stručnjaci. Temperature na tom području su veće za oko 0,5–1,5 °C od prosjeka, a na nekim mjestima dosežu i 3 °C iznad prosjeka, prenosi Daily Mail.
POGLEDAJTE VIDEO:
Znanstvenici su rekli da će pravi razmjeri nastale štete ostati nepoznati još tjednima, ovisno o temperaturi oceana tijekom sljedećeg mjeseca.
Kad su temperature oceana previsoke, koralji izbacuju svoje šarene simbiotske alge koje im pružaju hranu, a one postaju sve bjelije. Ako se ocean dovoljno brzo ohladi, izbačene alge mogu se vratiti, ali ako predugo bude topao, koralji počinju gladovati.
Između 2016. i 2017., otprilike polovica tamošnjih koralja umrla je od toplinskih valova koji nastaju radi klimatskih promjena. Stručnjaci strahuju da bi trenutna epizoda mogla biti manje intenzivna nego ona od prije tri godine, ali i da će imati širi utjecaj.
- Temperatura oceana oko grebena tijekom sljedećeg mjeseca bit će presudna u tome koliko će se koralji oporaviti od izbjeljivanja izazvanog toplinom - rekao je znanstvenik David Wachenfeld.
Prognoze pokazuju da će kritično vrijeme za koralje još trajati te da će konačni ishod odrediti vremenski uvjeti tijekom sljedeća dva do četiri tjedna.
U južnim dijelovima Velikog koraljnog grebena koji je u neposrednoj blizini obale, oceanske temperature dosezale su 2–3 °C iznad prosjeka. Stiglo je i 250 izvještaja o viđenim koraljima koji su izblijedjeli uslijed povišenih temperatura oceana tijekom ove veljače.
- Jako sam zabrinut zbog situacije s obzirom na to koliko su tople temperature i kakve su projekcije. Ako se malo ohladi, oporavit će se. Ako ne, možda će izgledati kao 2016. i 2017. - kažu stručnjaci.
Posljednje izvješće otkrilo je da su najveća prijetnja grebenu bile klimatske promjene. Ostale su prijetnje povezane s obalnim razvojem i ljudskim aktivnostima, poput ilegalnog ribolova.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: