Jedna slavonska šticla ima od 1300 do 1700 perlica, a za jaja su me, osim slavonskih motiva, inspirirale tradicionalne ogrlice iz cijele Hrvatske, počinje nam priču Jadranka Bagladi, umirovljena ekonomistica, koja je kraj radnog vijeka i mirovinu posvetila izradi tradicionalnog i modernog nakita.
POGLEDAJTE VIDEO:
Poseban dio Jadrankine kolekcije su uskrsna jaja u veličini nojevih, koja su ukrašena vezom s perlicama, vunom i raznim dodacima, a glavni motiv i inspiracija joj je hrvatska tradicija.
- Prva ogrlica koju sam prenijela na jaje bila je zapravo mađarska, s cvjetićima, koja danas krasi zlatno jaje sa zelenim i crvenim perlicama. Prvo sam jaje od stiropora u veličini nojeva jajeta uljepšala zlatnim listićima, pa zatim krenula s izradom ogrlice. Ona je bila najteža, za nju mi je trebalo sigurno dva tjedna, uz popravljanje pogrešnih koraka - opisuje nam kreativna Jadranka, koja je završila tečaj za izradu tradicijskog nakita.
- Prvo se stavljao broš, a zatim ogrlica koja se zove grlinček. Ove sam godine radila i ogrlicu koja je iz Donjeg Miholjca, a moja je u crvenoj verziji. Uz ogrlice sam dodala na neke i slikice, dukate i perje - kaže.
Svako jaje ima i postolje pleteno od perlica kako bi kolekcija bila potpuna.
- Tradicijski nakit izrađivala sam ukupno desetak godina, a sad sam se malo odmaknula od njega. Tradicionalne tehnike i dalje prezentiram kroz moderan nakit, koji želim da je nosiv svakodnevno, na plac, kao i u kino i kazalište. Da ne bude samo za folkloraše. Tako uz ogrlice izrađujem i broševe, narukvice, naušnice i trake za kosu koje u sebi imaju tradicijske elemente.
Iako Jadranka u vlastitom izričaju nije potpuno sklona tradiciji, u Etnografskome muzeju često organizira radionice izrade tradicijskog hrvatskog nakita, na kojima onda ipak ne inkorporira moderne elemente.
- Svake godine u kolekciju dodajem novo jaje, a vrlo ih rado pokazujem i izrađujem, iako sama jaja nisu za prodaju - kaže Jadranka, koja svaki lijepi dan provodi na zagrebačkoj Opatovini, gdje se građani mogu upoznati s tradicijom.