To je to što me zanima!

Moj dijabetes i ja sad živimo u harmoniji - slušajte svoje tijelo

Kad je sve OK, dijabetes me ne gnjavi. No kad stres napravi svoje, on pokaže pravo lice. Zato sam stalno na oprezu i poštujem ga. Slušati svoje tijelo je pravi izazov, otkriva Vicko
Vidi originalni članak

Nakon izrazito dinamičnog perioda punog stresa i neizvjesnosti, a pri ambulantnoj operaciji, požalio sam se liječniku da mi nije dobro, da mi se vrti.

Ustanovili su da mi je razina šećera u krvi izrazito visoka. Tek kasnije sam prepoznao simptome koji su me upozoravali da nešto nije u redu, no ja sam ih zanemarivao pripisujući ih nečem drugom, priča radijski voditelj Trpimir Vicković Vicko kako je otkrio da boluje od dijabetesa.

Iako su postojali i neki klasični simptomi, pa i neki neuobičajeni – poput problema s vidom – brz i naporan tempo na radiju nije mu ostavljao vremena da se bavi zdravljem pa je dijagnozu dobio tek kad je zbog drugih problema završio kod liječnika.

- Sama dijagnoza me nije šokirala. Nikad si nisam govorio da je to bolest nego stanje. Koje ima sve što ima i bolest. I da je neizlječiva. I da je smrtonosna. Od prvog dana sam bio spreman poduzeti sve da držim pod kontrolom svaki element liječenja. No moj život nije bio posložen za dijabetes. Trebalo mi je vremena da većinu stvari uskladim - priča naš sugovornik o prvim koracima u suočavanju s dijagnozom koju je dobio prije 23 godine.

Pročitajte i: Biljke za dijabetes: Maslačak i kopriva snižavaju šećer u krvi

- Još nisam došao do svih rješenja, no radim na tome. Svaki dan je novi izazov – dodaje.
Naime, dijabetes je bolest koja se, uz dobru kontrolu prehrane i redovito kretanje te pridržavanje terapije u suradnji s liječnicima, može držati pod kontrolom. No to nije uvijek lako, jer već i male promjene u svakodnevici, popuštanje u prehrani, upale u organizmu ili stresne situacije, mogu poremetiti razine šećera u krvi i dovesti do toga da danima iznova morate uspostavljati kontrolu.

- Slušati svoje tijelo je pravi izazov. Imati red u prehrani. Prilagoditi se svojim potrebama i mogućnostima. Reći ‘ne’ kad je to bitno. A uvijek je bitno. Osobito ako društvo i okolina nisu dovoljno upoznati što je dijabetes te kako on utječe na mene - kaže i dodaje kako “dijabetes” i on danas žive u prilično harmoničnim odnosima.

Pročitajte i: Prirodno protiv dijabetesa - 20 odličnih recepata

- On me upozorava, ja ga poštujem. Kad platim sve račune i imam posla, dijabetes me ne gnjavi i drži se po strani, razina šećera je ispod 7. No kad imam problema i kad stres napravi svoje, dijabetes pokaže svoje pravo lice i opaku ćud.

Zato sam na oprezu i poštujem ga - kaže Vicko te dodaje da je na lijekovima od prvog dana, no redovitost u prehrani, fizička aktivnost i stanje duha ponekad mu čine život s dijabetesom lakšim. Iako mnogi dijabetičari ne mogu kontrolirati bolest bez inzulina, Vicko kaže da još može s tabletama pomoći svojem tijelu da drži šećer unutar granica.

Iako kod dijabetesa nema univerzalnih rješenja niti preporuka, jer su svaki čovjek i njegov dijabetes različiti, dugogodišnje iskustvo s tom bolesti dovoljno je da izdvoji i nekoliko preporuka za one koji se tek suočavaju s dijagnozom i rade na promjenama koje zbog dijabetesa treba usvojiti.

VICKOVIH 10 SAVJETA ZA LAKŠI ŽIVOT SA ŠEĆERNOM BOLEŠĆU

  1. Slušajte svojeg liječnika, vjerujte mu, razgovarajte o svim dilemama, pitajte ga i – ako vam to pomaže – odlično... No ako ne možete razgovarati o svojem stanju i zdravstvenim problemima, obavezno mijenjajte liječnika.
  2. Nema čudotvornih lijekova, pripravaka i magičnih rješenja – dijabetes se ne smije podcijeniti i ne kontrolirati! I ne bježite od njega, uklopite ga u svoj život.
  3. Naučite reći ‘Ne, ne hvala’. Izbjegavajte ‘Ne smijem’, ‘Ne mogu’, ‘Doktor mi je zabranio’. To je krivi pristup. Radije objasnite što vam je i što bi čaša alkohola, kriška torte ili masnog pečenja učinila vašem tijelu.
  4. Dobar savjet je ne davati savjete, no istinu o dijabetesu širite svuda te jasno i glasno govorite o svojem dijabetesu i upozoravajte ljude da bi i oni mogli biti sljedeći.
  5. Dijabetes ne boli odmah, no itekako uništava tijelo – usporite taj proces koristeći vrhunsku njegu duha i tijela. Jedite fino, ali bez šećera, soli, bijelog brašna ili masti. Gibajte se, hodajte, vježbajte, igrajte se – uvijek imajte što podiže šećer pri ruci, u slučaju virtuoznog pada razine šećera (hipoglikemije).
  6. Držite razinu šećera ispod 7, inače će biti bolno.
  7. Da biste uspješno kontrolirali bolest, istražite koje su namirnice nižega glikemijskog indeksa pa ih češće možete koristiti u prehrani, a koje zbog visokog GI treba izbjegavati. Naučite kuhati lagano, bez prženja.
  8. Krećite se. To može biti šetnja, lagane vježbe rastezanja, povremeno nogomet s ekipom, samo mora biti svakodnevna navika. Kretanje pomaže da spustite razinu šećera u krvi, ali i održava zdravlje kardiovaskularnog sustava.
  9. Naučite se nositi sa stresom i organizirajte tako da povremeno odvojite malo vremena za sebe.
  10. Ne odustajte. Držanje dijabetesa pod kontrolom nije uvijek lako, ali – nema predaje.

Više na ovu temu:

Sve više dijabetičara: 10 navika za prevenciju 

Od juha do pečenja: 14 prefinih jesenskih jela za dijabetičare

Trećina odraslih ima granični dijabetes, a uzrok je pretilost

 

Idi na 24sata

Komentari 19

  • --- DAVOR --- 22.08.2017.

    Da si minimalno mislio kao i svi dijabetičari na zdravlje ne bi imao šećernu! Samo NEODGOVORNOST,kad je ljudima žderilo važnije od vlastitog zdravlja odn. života! Kao i oni koji dobe srćani ili moždani od masnog il pušenja, otpadne jetra od prasetine il alkohola. Takve treba žalit??

  • 21.08.2017.

    važno da je dobro

  • emilzatopek 21.08.2017.

    S obzirom na temu možda nije primjeren komentar ali taj mi čovjek ide na..........!

Komentiraj...
Vidi sve komentare