Vjerovanja da Mjesec neobično utječe na ponašanje i psihu čovjeka zabilježio je 1845. i britanski kroničar Sir William Blackstone. U knjizi “Komentari na zakone Engleske” Blackstone piše o običajima engleskih psihijatara i medicinskog osoblja da pacijente mentalnih ustanova vežu i zatvaraju tijekom punog, ali i mladog Mjeseca, vjerujući da su tada najopasniji za okolinu i sebe. U prilog su im išla i svjedočenja policajaca i vatrogasaca da upravo u vrijeme punog Mjeseca imaju najviše posla, a zatvori su puniji no inače. Mitovi o vukodlacima također su dio praznovjerja vezanih uz Mjesec. Tako su francuski povjesničari zapisali kako je vukodlak, poznatiji kao Zvijer iz Gevaudana, na krvavim pohodima tijekom svakog punog Mjeseca od 1764. do 1767. godine napao 211 ljudi, ubivši 113. Ipak, Zvijer nikada nije uhvaćena, a sumnja se da je riječ o oboljelom od porfirije, bolesti koja se manifestira pojačanom dlakavošću, deformacijama prstiju i zuba te preosjetljivošću na svjetlost. Unatoč suvremenim spoznajama o utjecaju Mjeseca na Zemlju, i u 21. stoljeću njegova “mistična” uloga u ljudskoj svijesti ne gubi na važnosti. Tako Wicca, moderna neopoganska religija koja okuplja oko milijun ljudi diljem svijeta, ritualno slavi Esbati, dane Mjesečevih mijena, tijekom kojih kroz tijelo najviše svećenice “prolazi” energija Božice Mjeseca, a ta se božanska energija prenosi na Zemlju. Spomenuti obred naziva se “spuštanje Mjeseca”. Wicca također slavi i mladi Mjesec, koji se smatra idealnim razdobljem za nove početke i regrutaciju novih članova.
>>>Mjesec ima četiri glavne faze: Mlađak, Prva četvrt, Uštap te Druga četvrt. Ostale faze odnosno mijene nazivaju se Mjesečevi srpovi, a to su zapravo faze između glavnih faza.
>>>Na vidljivoj strani Mjeseca nalaze se tzv. Mjesečeva mora, a riječ je o rupama skrutnute lave. More tišine najpoznatije je more na Mjesecu, a Mare Orientalis najveće.