To je to što me zanima!

Moda inspirirana umjetnošću: Na kreacijama se nose slike

I modno ljeto 2014. slavi umjetnost na mnoge načine, a najviše slikarskim dezenima na lahorastim haljinama - u tome prednjače modna kuća Prada, Chanel i Celine
Vidi originalni članak

Američki umjetnik Jeff Koons zgodan je muškarac i u 59. godini, ali i dalje nezgodan kad je u pitanju umjetnička provokacija. Jedan je od prvih svjetskih umjetnika koji je skandalizirao svijet u popartističkoj eri Andyja Warhola. Svijet je već zaboravio kako je Koons šokirao svijet golemom figurom koitusa s Cicciolinom, pornoglumicom kojoj su Talijani dali čak i političku dužnost, a kojom se Koons, danas otac šestero djece, i oženio... 

No odavno u drugom braku i mnogo smirenijeg “javnog libida”, Koons je i svoj stvaralački eros preselio u svijet banalija. Danas je poznatiji kao autor glasovita zlatnoga kipa Michaela Jacksona s majmunčićem u naručju. No tu nije bio kraj “mudrom pojednostavljivanju stvari”. Od nehrđajućeg čelika načinio je jednostavan ali divovski buket “tulipana” u bojama. A jedna njegova skulptura od visokokromiranog čelika Balloon Dog, koja predstavlja psa načinjena od napuhanih balona, a koja je lani na dražbi u Christie’su postigla rekordnu cijenu od 58,4 milijuna dolara, postala je i modnim subjektom! Pojavljuje se kao motiv na torbicama HM-a, jedne od globalno najraširenijih massmodnih tvrtki, što banalizaciju Koonsovih umjetničkih motiva čini još banalnijom. 

Kad su kuće poput HM-a počele angažirati slavne dizajnere da za njih kreiraju kolekciju sa svojim potpisom, a cijenama dostupnim svakom džepu, bio je to prvi korak k demokratizaciji mode. No ne događa se isto kad moda angažira slavnog umjetnika da svoje djelo stavi u službu mode. Tu je više riječ o popularizaciji umjetnosti. A najvažnije je, međutim, da nas to podsjeća na vječnu povezanost umjetnosti i mode i prije vremena u kojem su slavni slikari svih povijesnih razdoblja postali zaslužni za razvoj mode. Vjerno su prenosili modna remek-djela prošlosti. Pa su i sami ukrašavali tekstil. 

A naposljetku su im djela postala predlošcima za modele slavnih dizajnera. Glasovita  “Mondrianova haljina” Yvesa Saint Laurenta iz 1965. nije prvi, ali je jedan od najljepših primjera upravo takve simbioze ili, kako moderno volimo reći, sinergije dvaju umjetnika različitih medija. Sašivena od džerseja u bijeloj, crvenoj, plavoj, crnoj i žutoj boji, prekrasan je primjer današnjeg “booma” takozvane collor blocks mode kod koje su skladno kolažirani blokovi tkanina različitih boja, što zahtijeva vrhunsku likovnu, krojnu i konstrukcijsku vještinu. Naravno da ju je legendarni YSL imao!

Pritom je, dakako, važno da se ne izgube ni modna ni likovna funkcija modela koji nastaje. Miuccia Prada smatra se jednom od najjačih “trendseterica” u suvremenoj modi, što može zahvaliti svojoj ljubavi i smislu za umjetnost koju dakako i novčano podupire. Bezbroj je primjera sjajne suradnje umjetnika i dizajnera u novijoj modi. Sjećamo se predivnih papirno-bijelih šešira koje je za Lagerfelda i Chanelovu proljetnu haute couture kolekciju 2009. načinio Katsuya Kamo. On je i cijelu scenografiju pretvorio u svoj blistavo bijeli rozarij! Bilo je jasno da je riječ o umjetniku iako je Kamo izvorno dizajner artfrizura i šminke. Slavna je arhitektica Zaha Hadid projektirala za Chanel “Mobilni art paviljon”... Kuća Louis Vuitton također je profitirala angažirajući 2012. japansku umjetnicu Yayoi Kusamu, slavnu “kraljicu točkica” čiji je dio preselila i na Vuittonove torbice... Svi oni nastavljaju praksu u kojoj se već više od stoljeća najizravnije isprepleću umjetnost i moda kao što je Paul Poiret angažirao umjetnike secesije, Elsa Schiaparelli nadrealista Salvadora Dalija, a Giacomo Balla talijanske futuriste.  

I modno ljeto 2014. zapravo slavi umjetnost na mnoge načine, a najviše slikarskim uzorcima na lahorastim ljetnim haljinama! Prada, Celiné, Chanel u tome prednjače. Na djelu je ono što je proročki izjavila Coco Chanel: “Moda stvara nešto lijepo koje će postati ružnim, a umjetnost ružno koje će postati lijepim”! I to oduvijek.

Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake srijede besplatno ekskluzivno uz 24sata!

Idi na 24sata

Komentari 3

  • FrancescaKasser 06.08.2014.

    prva i treca su dosta ok. mada sam vidjela i ljepsu odjecu s umjetnickim printom

  • melidony 06.08.2014.

    Za umjetnike koji ovo vide ,moguće je da izgube inspiraciju i zapadnu u kreativnu krizu.

  • Bezobrazno zelene 06.08.2014.

    Lipo ali ne volim velike printeve na odjeći mada bi onu prvu ''s očima'' rado imala.:))

Komentiraj...
Vidi sve komentare