To je to što me zanima!

Mitovi: Kroasan nije francuski, a današnja pizza je iz Amerike

Francuzi su prisvojili pomfrit na jednak način kao i kroasane, u Japanu se sushi rijetko jede, a chimichangu je zabunom izumila američka kuharica u Arizoni
Vidi originalni članak

Postoji na tisuće odličnih i poznatih jela diljem svijeta, no mnogima od njih pripisujemo krivo podrijetlo koje se temelji na tradicionalnim mitovima. Često ta jela svojataju nacionalne kuhinje u kojima su popularne, a neki čak i ubace svoj dodatak u naziv jela. 

Tako je prženi krumpir posvuda u svijetu poznat i pod imenom "french fries" ili francuski krumpirići. No istina je da ih nisu izumili Francuzi, već Belgijanci, piše Listverse.com. Priča kaže da su Belgijanci, inače majstori u prženju i posluživanju sitne ribe, u nedostatku riba u ulju pržili krumpiriće.

Chimichanga nije meksička?

Većina bi ljudi na spomen chimichange bez razmišljanja rekla da potječe iz Meksika, no to nije istina. To popularno jelo sačinjeno je od tortilje punjene mesom i povrćem te potom prženo u ulju. Nastala je kao spoj meksičke i teksaške kuhinje, a legenda kaže da je izumljena u restoranu u Tusconu u kojem je kuharica greškom ubacila burrito u fritezu.

Svijet jede američku, a ne talijansku pizzu

Originalna verzija pizze potječe iz Italije, ali osim umaka od rajčice i malo sira, ništa je ne veže s pizzom kakvu danas poznajemo. Prvotno je bila osmišljena kao sirotinjsko jelo, a obogaćena verzija nastala ja u SAD-u, odakle se proširila po svijetu.

Rolice od jaja su zapadne, a ne kineske

Rolice od tijesta s jajima punjene povrćem koje se jedu na Zapadu nisu ni približno slične proljetnim rolicama koje su specijalitet Hong Konga. Rolice od jaja stvorili su kineski emigranti u SAD-u, a sastoje se od tijesta s jajima, salate i malih prženih škampa.

Mit je da se sushi jede u Japanu

Većina zapadnjaka na spomen sushija misle da se tradicionalno jede u Japanu, no tamošnji stanovnici zapravo rijetko jedu sushi. On je prvenstveno rezerviran za restorane i posebne događaje, a studije otkrivaju da je manje od četvrtine Japanaca u posljednjih mjesec dana barem jednom jelo sushi.

Kroasan je izumio Austrijanac, a ne Francuz

Iako se Francuska smatra domovinom kroasana, to je ukusno lisnato pecivo premazano maslacem izumio Austrijanac koji ga je nazvao kipferl. Legenda kaže da se preselio u Francusku i tamo otvorio pekarnicu, gdje se kroasan udomaćio.

Idi na 24sata

Komentari 7

  • LEGOS 28.04.2013.

    Nakon bitke kod beča 1529 godine jedan pekar je tada došao na ideju da napravi pecivo u obliku polumjeseca tj današnji kroasan. Lupajte minuse koliko želite ali to Vam je istina

  • IvanParčina 26.04.2013.

    na poslu sam,i sad sam ogladnija!

  • Viola_1 25.04.2013.

    Ja sam negdje pročitala da je kroasane izmislio Austrijanac i to nakon što su Austrijanci zaustavili Turke u njihovom pohodu na Beč. Pekar je dobio zadatak smisliti prigodno pecivo, razmišljao je i na nebu vidio mladi mjesec koji ga je podsjetio na onaj s Turske zastave. Zato kroasan-kifla ima takav oblik. Ne znam koliko u tome ima istine, ali priča je fora!

Komentiraj...
Vidi sve komentare