Lijeka koji će trenutačno izliječiti osjećaj kao da su želudac i glava zamijenili mjesta nema, no američki stručnjaci tvrde da će pametan izbor pića donekle skratiti muke, a osim alkoholnih, blagdane slijede i brojni mitovi o jedenju. Kako bi razlučili istine od zabluda, mladi dobrovoljci pristali su opiti se, što je stručnjacima pomoglo da shvate: što tamnije piće, to jači mamurluk.
Burbon i crno vino sadrže više toksičnih tvari koje nastaju dok piće fermentira. U burbonu ih je, čak 37 puta više nego u votki
Većina savjeta protiv mamurluka su mit, pa tako utapanje u kavi će samo dodatno potaknuti dehidraciju i nakratko zamaskirati izmučenost organizma. Uistinu pomaže samo vrijeme, no nije naodmet isprobati jednu od svjetskih receptura.
Rusi preporučuju sok od krastavaca jer vitaminski probiotici i vitamin B “trijezne” želudac i vraćaju jetra u funkciju. U Bukureštu pripremaju juhu od tripica, fileka koja vraća vodu, soli i proteine, a bake u Turskoj savjetuju jogurt s onoliko češnjaka koliko možete podnijeti. Cirkulacija će potaknuti oporavak.
VODA NIJE PRESUDNA
Piti velike količine vode, jer navodno skida kilograma, mučenje je organizma. Iako je nužna za probavu i treba je piti dovoljno da organizam ne bi dehidrirao. Još jedan mit je da kasne večere debljaju, bez obzira u koje doba dana obilni obroci tijekom dodatno će udebljati.
ŠEĆER I HIPERAKTIVNOST
Iako su prijašnje studije dokazivale suprotno, šećer ipak ne uzrokuje hiperaktvnost u djece. Nakon studije provedene na dječjoj zabavi gdje djeca nisu jela ništa slatko, a roditeljima se kazalo da su pojela mnogo kolača i slatkiša, stručnjaci su utvrdili da su roditelji ti koji pogrešno primjećuju dječje ponašanje nakon uživanja u slatkišima.
ZABLUDE O DEBLJANJU
Sendvič prije spavanja nema čarobna svojstva koja će pomoći u ublažavanju mamurluka dan kasnije. No grickate li dok pijete, želudac će biti zaposlen probavljanjem hrane, pa će se ulaženje alkohola u krv značajno usporiti i smanjiti rizik od glavobolje. Sva hrana je dobra, ali masno najviše pomaže.