Mnogi misle da je perilica 'predobra ideja' da bi sve u vezi nje bilo točno, pa je zapravo suđe bolje prati na ruke, no zapravo je ekološki prihvatljivije ostaviti spužvu i deterdžent i trpati prljavo suđe u perilicu.
Prema EPA- i (Američkoj agenciji za okoliš), standardni protok pipe u kuhinji je oko 2,2 litre u minuti, što vodi do njihovog izračuna da za pranje suđa nakon jednog obroka četveročlane obitelji potrošite - 27 litara vode.
Suprotno tome, perilice posuđa ENERGY STAR® - što je danas većina sličnih uređaja - ne koriste više od 5,5 litara vode za jedno pranje kad su maksimalno pune (a neke od njih troše i manje, svega tri litre). Čak i starije perilice posuđa bez takvog sustava uštede još uvijek koriste upola manje vode nego treba za ručno pranje.
Nove perilice posuđa imaju i senzore koji otkrivaju koliko je posuđe prljavo, pa koriste samo onoliko vode koliko je potrebno dok voda u njima ne bude bistra - da biste se natjecali s tim (a tko bi to uopće htio), morate oprati hrpu posuđa za manje od 2,5 minute.
Perilica suđe i dezinficira dok pere
No nije štednja vode jedina pozitivna strana perilica. Perilica naime može vodu zagrijati do ekstremno vrućih temperatura - od 60 ° C do 68 ° C - što posuđe i sanitira dok se pere. Čak ni s rukavicama, nitko ne može podnijeti tako vruću vodu, a te visoke temperature znače i da možete prestati gubiti vrijeme za ispiranje posuđa u sudoperu prije nego ga stavite u perilicu (ako to radite). Dovoljno je baciti ostatke hrane u smeće, a perilica će napraviti ostalo.
Istina, uvijek će biti stvari koje treba ručno oprati - poput npr. lonaca i tava od lijevanog željeza, skupocjenog noža, kuhače ili drvene daske za sjeckanje.
No za sve drugo možete bez krivnje paliti perilicu - samo pripazite da program pokrenete tek kad je puna. Budući da upotrebljava istu količinu vode bez obzira na količinu u njoj, to će vam uštedjeti novac, piše Rd.com.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: