To je to što me zanima!

Djevojka (24) mislila da je samo natečena pa joj otkrili tumor: 'Ne zanemarujte simptome'

Zulema Rubio (24) preživjela je 14-satnu operaciju sarkoma te liječenje kemoterapijom i zračenjem. Njen tumor se povukao i danas potiče ljude da ne zanemaruju neobične simptome
Vidi originalni članak

Mlada Zulema Rubio (24), iz New Jerseyja u SAD-u, koja je nedavno diplomirala pravo i postala asistentica u jednom odvjetničkom uredu, u travnju 2020. suočila se s neobičnim simptomima i teškom bolešću. Kad joj je nateklo lice, bila je uvjerena da je to povezano s viškom soli u prehrani i premalo vježbanja tijekom pandemije Covid 19, no kad su joj se povećali limfni čvorovi i postali bolni na dodir, otišla je na hitnu i ubrzo je upućena u Medicinski centar Sveučilišta Hackensack.

POGLEDAJTE VIDEO: Hrabra Osječanka Ema Šarac koja je izgubila bitku s rakom jedan je od simbola hrabre borbe za život

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Liječnici su joj tamo otkrili tumor. 

Isprva su mislili da je oboljela od limfoma, no u srpnju joj je dijagnosticiran intimalni sarkom, rijedak zloćudni tumor. Zulemino stanje utjecalo je na krv koja joj je tekla od lica i mozga do srca.  

Imala je sreće da ju liječi dr. Andrew Pecora, koji radi u Centru za rak John Theurer, Sveučilišta Hackensack, i jedan je od vodećih svjetskih stručnjaka za transplantaciju matičnih stanica i koštane srži, te staničnu medicinu i imunološka istraživanja.  Kaže kako njene prve prognoze nisu bile dobre.  

- Kad sam upoznao Zulemu, bojao sam se za nju. Bila je lijepa, mlada žena natečenih vena i lica. Kad sam došao do dijagnoze, znao sam da su vrlo ograničene šanse za to da joj pomognem – dodaje. Naime, ispostavilo se da je rak smješten u Zuleminoj gornjoj šupljoj veni, velikoj veni u gornjem dijelu tijela, koja nosi krv iz glave, vrata, gornjeg dijela prsa i ruku do srca.   

Doktor Pecora, zajedno s timom liječnika koji su se specijalizirali za torakalnu i kardiokirurgiju, liječio je 23-godišnjaka, vrlo agresivnim planom liječenja. Uključivao je ciljanu kemoterapiju, imunoterapiju, pa onda svakodnevno zračenje šest tjedana. 

- Bila sam u bolnici na stalnoj kemoterapiji 24 sata točno četiri dana za redom, i to svaka dva tjedna – priča Zulema o liječenju. Nakon toga je uslijedila komplicirana 14-satna operacija, gdje su liječnici morali ukloniti dio gornje šuplje vene i staviti 'cijevi' kako bi omogućili protok krvi.

VELIKA TRANSFORMACIJA Maltretirali ga jer je mršav, a sada mu zavide na mišićima

- Ušla sam u operacijsku salu 24. ožujka 2021. i trajala 14 sati. Prva četiri sata liječnici su proveli utvrđujući što uopće mogu učiniti – priča djevojka. Dodaje kako nisu jedino oni bili u stresu – njena majka, Monique Jasso, cijelo je vrijeme nestrpljivo čekala vijesti. Na žalost, zbog pandemije nije mogla biti u bolnici sa Zulemom. 

- Nakon četiri sata operacije, liječnici su me nazvali iz bolnice i rekli da su spremni pokušati nešto – priča Monique o tom iskustvu. Sljedeća vijest bila je da su uspjeli ukloniti tumor te da vjeruju da će Zulema biti dobro. 

- Samo smo plakali i molili se i jako smo zahvalni – kaže majka te dodaje kako uspjeh liječenja prvenstveno povezuje s borbenim duhom svoje kćeri, kao i vrhunskim liječnicima. 

- Operacija je bila jako komplicirana. Koristili smo sve alate i bez vještine cijelog tima koji je sudjelovao u liječenju, Zulema ne bi bila ovdje – odgovara na to dr. Pecora.  

Znanje, vještina i tehničko umijeće koje su  liječnici, zajedno s medicinskim sestrama i terapeutima radijacije unijeli u liječenje doista je bilo čarobna kombinacija i vjerojatno je da nema mjesta u zemlji na kojem bi Zulema mogla dobiti bolju skrb u tom trenutku, uvjerena je i Zulema, koja je odlučila govoriti o svom iskustvu, kako bi bila inspiracija drugima koji se suoče s takvim stanjem.

Također, želi poručiti da ne smijemo zanemarivati neobične simptome.

KOJA JE CIJENA? Majčinstvo po cijenu života: Rodila curicu i umrla od raka

Što je intimalni sarkom?  

Intimalni sarkom (ISA) iznimno je rijedak nediferencirani sarkom koji nastaje u plućnoj arteriji, a rjeđe u aorti ili njezinim granama. Ponaša se vrlo agresivno, tako da procjene pokazuju da je prosječno preživljenje pacijenata tek 5 do 18 mjeseci. Pacijenti s ISA-om većinom su srednje dobi u trenutku postavljanja dijagnoze i obično imaju nespecifične simptome, koji se ponekad pretvaraju u tromboembolijsku bolest. Kako se simptomi mogu zanemariti, često se dijagnosticira u uznapredovaloj fazi bolesti. Također, nerijetko se događa da je ta vrsta tumora rezistentna na konvencionalnu kemoterapiju, donosi Daily Mail.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Andol-C 30.08.2021.

    Kakve sve nevolje nas mogu zadesit.I to u bilo kojim godinama.Sretan sam sto sam jos uvijek zdrav.Molim se za zdravlje svaki tjedan.

Komentiraj...
Vidi sve komentare