Umor, glavobolja, vrtoglavica... pročita li čovjek ovakve i slične nuspojave na tabletama koje uzima, veća je vjerojatnost da će ih zaista osjetiti, pokazalo je švicarsko istraživanje. Ispitanici koji su dobili lažne šećerne tablete jednako su se često žalili na nuspojave, primjerice na gubitak spolne želje, kao i oni koji su dobivali prave lijekove. Također, pacijenti koji vjeruju da neće preživjeti operaciju češće umiru na operacijskom stolu. Baš kao što pozitivno razmišljanje može koristiti zdravlju, negativne misli mogu ga narušiti, pokazuju istraživanja.
Moć sugestije može izazvati i epidemije. Tako je 1988. godine u američkoj školi nastavnik primijetio miris nalik na benzin i počeo se žaliti na glavobolju, mučninu, teško disanje i vrtoglavicu. U sljedećih tjedan dana više od stotinu učenika i nastavnika otišlo je liječniku žaleći se na slične simptome, a opsežne pretrage nisu pronašle uzrok njihovih problema.
>>> Ako liječnik da pacijentu šećernu tabletu, a kaže mu da je dobio lijek, postoji 30-40 posto izgleda da će ozdraviti. To je placebo efekt. Njegova tamna strana je takozvani nocebo efekt. Otkriven je prije desetak godina u istraživanju koje je pokazalo kako žene koje vjeruju da će oboljeti od srčanih bolesti četiri puta češće umiru od takvih bolesti.
>>> Ako roditelji djetetu svaki put čim kihne kažu: “Prehladit ćeš se”, mogu dovesti do toga da se takvo nešto zaista dogodi. U normalnim okolnostima kihanje ne mora značiti dolazak prehlade. Na žalost, takva osjetljivost može se zadržati i do odrasle dobi ako čovjek nastavi tako razmišljati.
>>> Dugotrajan stres oslabljuje imunitet te čini tijelo osjetljivijim na različite zarazne bolesti, poput prehlade i gripe. Stres, između ostalog, otežava ozdravljenje.
>>> Smijeh i smisao za humor smanjuju rizik od srčanih bolesti, pokazalo je američko istraživanje. Smijeh smanjuje stres i osjet bola te poboljšava rad mozga.