Mnogi ljudi razmišljaju o tome da prijeđu na slamke za višekratnu upotrebu, kako bi smanjili količinu smeća koju svakodnevno proizvode. No koliko god bila riječ o sjajnom rješenju, ubrzo ćete se vjerojatno naći u neuzgodnoj situaciji - S hrpom upotrijebljenih slamki na dnu sudopera i niti jednom čistom baš kad vam treba.
POGLEDAJTE VIDEO: Znate li izabrati čaše za vino?
Naravno, uz njih dolazi i tanka četkica za čišćenje, no za to je potreban trud .Ubrzo ćete pomisliti 'Dosta je da ih samo isperem', ili ćete odlučiti da ih ne koristite ni za što drugo, već samo vodu, uz pretpostavku da će tako ostati čiste. Na žalost, ni jedno ni drugo ne drži vodu. Izložene su vlazi, pa su vrlo pogodne za nakupljanje bakterija, koje ne možete očistiti samo vodom. Imate sreće, jer nas Elsie Yang vodi kroz postupak čišćenja slamki za višekratnu upotrebu; evo što treba znati:
Većina slamki za višekratnu upotrebu izrađene su od metala, plastike, bambusa ili silicija, a način čišćenja razlikuje se, ovisno o materijalu.
Tanka četkica
Postoji metoda koja djeluje na sve materijale slamki jednako, a to je upotreba male četkice koju ste dobili s njima za pranje.
- Stvorite smjesu sapunice i vode i namočite slamke za višekratnu upotrebu od bilo kojeg materijala, pa umetnite četkicu i trljajte njome naprijed-nazad kako biste bili sigurni da ste uklonili sve čestice prljavštine - piše Yang. Zatim isperite sapunicu iz slamke pod mlazom vode, kaže.
Perilica posuđa
Iako teoretski sve vrste slamki za višekratnu upotrebu mogu ići u perilicu posuđa, Yang napominje da će se one izrađene od plastike na kraju iskriviti. Metal, bambus i silicij se s druge strane izvrsno operu. No pobrinite se da ih stavite preko zubaca ili u košaricu sa priborom za jelo, tako da mlaz vode i deterdženta može ući i unutar slamke. Postavite li ih vodoravno, neće se dobro oprati.
U vrućoj vodi
Neke slamke, primjerice one od silicija, metala i bambusa, mogu se sterilizirati u kipućoj vodi, kaže Yang. Ali, prije nego što ih stavite u vodu koja kuha, najprije provjerite upute za pranje (za slučaj da se ne smiju iskuhavati), donosi lifehacker.
POGLEDAJTE VIDEO: