Olovni meci kojima se lovi divljač su otrovni, a meso zatrovano time povezuje se s oštećenjima na mozgu i živčanom sustavu. Upravo je iz tog razloga meso fazana, divljači, patke i tetrijeba opasno za trudnice i djecu te žene koje pokušavaju zatrudnjeti, upozorava britanska Agencija za kontrolu hrane.
Posebno su ugroženi ljudi koji na tjedan jedu i do 100 grama mesa fazana, tetrijeba, jarebice ili patke. Kuhanje u vinu, octu ili umaku od rajčice samo pospješuje otapanje olova, što znači da puno lakše ulazi u organizam. Meso divljači kao što je ono jelena sadrži manje količine olova, no tjedna porcija od 120 grama predstavlja opasnost, piše Guardian.
Britanska udruga "Barske ptice i močvara" pokrenula je kampanju protiv upotrebe olovnih metaka, no Britansko udruženje lovaca odbacuje tvrdnje da je meso otrovno.
- Olovo možemo pronaći u svim vrstama hrane, pa čak i u čokoladi. Meso divljači je posve prirodno i nije masno kao druge vrste, a nije opasno za ljude koji ga jedu manje od jednom na tjedan - istaknuo je Christopher Graffius iz Britanskog udruženja lovaca.
Nadamo se da će zabraniti olovne metke i zamijeniti ih zdravijom alternativom. Oni su opasni za ljudsko zdravlje, napomenula je dr. Deborah Pain iz udruge "Barske ptice i močvara".