Mentalno zamišljanje česta je tehnika sportaša, ali i uspješnih poslovnih ljudi. Tim se procesom aktiviraju dijelovi mozga koji utječu na motivaciju, pa ona postaje znatno veća. Studija časopisa "Psihologija sporta i vježbanja" dokazala je da sportaši nakon tehnike vizualizacije mogu podići teže utege, brže trčati i sl.<br>Osim toga, vizualizacija pozitivno utječe i na samopouzdanje.
|
Foto: Reuters/Pixsell
Trostruki osvajač zlatne olimpijske medalje u plivanju dr. Garry Hall u svojoj knjizi "Mozak šampiona" objašnjava kako su dva najvažnija koraka u postavljanju ciljeva njihovo zapisivanje te odrađivanje dijela cilja svaki dan. Time se jača motivacija, potiče fokusiranost, ali i čovjek sam sebi zadaje obavezu da se mora truditi.
|
Foto: Reuters/Pixsell
Iza svakog velikog sportskog uspjeha neupitno stoji još impresivnija mentalna snaga. S time se ne rađa, objašnjavaju psiholozi, već se trenira jednako kao i svaka druga vještina. Legendarni pobjednik u desetoboju Bruce Jenner rekao je da se um mora trenirati kao i tijelo te da svaki uspjeh čini 90 posto mentalne pripreme, a 10 posto fizičke.
|
Foto: Reuters/Pixsell
Snowboarderica koja je osvojila zlatnu medalju u Sočiju Jamie Anderson tvrdi kako je svakom uspješnom čovjeku potreban ispušni ventil i tehnika koja ga opušta. Za nju je to meditacija, koja joj pomaže da ostane smirena čak i i trenucima za koje zna da će imati ogroman utjecaj na njezin život. Meditaciju preporučuju i vrhunski treneri, zato jer dokazano smanjuje stres.
|
Foto: Reuters/Pixsell
Za davanje najboljeg od sebe u presudnom trenutku, potrebna je velika samokontrola, prvenstveno misli. Vrhunski sportaši tvrde kako je to upravo najveća prepreka uspjehu, a u trenucima u kojima se ne mogu odvojiti od negativnih misli, poput onih da neće uspjeti, što će im drugi reći i je li sav trud bio uzalud, rezultat uvijek bude loš. U isključivanju pomažu motivacijski govori samom sebi te tzv. "mantre".
|
Foto: Reuters/Pixsell
Ovaj se tip psihičkog stanja kod sportaša često naziva "zona", a opisuje automatsko odrađivanje nekog zadatka bez velikog razmišljanja o njemu. Do prepuštanja se može doći jedino s praksom, primjerice kao što nam vožnja automobila ili ono što radimo na poslu postaje "automatika". Tako je velik broj treninga preduvjet za taj osjećaj sigurnosti da se možemo prepustiti, a opet dati najbolje od sebe.
|
Foto: Reuters/Pixsell
Osim velike posvećenosti i podređivanja životnog stila zbog postavljenog cilja, sportaši znaju da je za uspjeh potrebna vizualizacija, meditacija i prepuštanje