Živimo nezamislive tragedije, u vrijeme koje najbolje mogu opisati kao post-humano razdoblje. Više no ikada, moramo plesati sa svrhom, podsjećajući svijet da ljudskost još postoji. Svrha i empatija moraju pobijediti godine i godine raspadanja virtualnog krajolika koje ne možemo poreći, i koje je potaknulo katarzu sveopće tuge pobjeđujući žalovanje, a teška stvarnost nastavlja prožimati žive suočene sa smrću, odbijanjem i siromaštvom, rekao je južnoafrički plesač i koreograf Gregory Vuyani Maqoma u međunarodnoj poruci uz Dan plesa.
On smatra da ples mora više no ikada dati snažnu poruku svjetskim vođama i onima kojima je dano povjerenje da očuvaju i poboljšaju ljudsko stanje, "da smo mi vojska onih čije su misli žestoke i da nam je svrha u težnji promijene svijeta korak po korak".
Po njegovim riječima, ples nije političan, ali postaje političan jer nosi u svom tkivu ljudsku povezanost i tako, u svom nastojanju obnove ljudskog dostojanstva, reagira na okolnosti.
- Dok plešemo našim isprepletenim tijelima, strmoglavljujući se kroz prostor, postajemo pokretna sila utkanih srca, dodirnutih duša i pružanja iscjeljenja koje je očajnički potrebno. I svrha postaje jednoglava hidra: nepobjediv i nerazdvojiv ples. Sve što nam je potrebno sada je plesati još više - poručio je
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Pročitajte knjigu i ne planirajte daleko unaprijed, opustite se...
Gregory Vuyani Maqoma je formalno plesno obrazovanje započeo 1990. u plesnoj skupini Moving Into Dance gdje 2002. postaje pridruženim umjetničkim ravnateljem. Nagrađivani je umjetnik i međunarodna ga scena cijeni kao plesača, koreografa, edukatora i umjetničkog ravnatelja, koji je ostvario niz važnih suradnji.
Ferlin: Svakodnevica kao mala koreografija života
Na poziv plesnog odbora Hrvatskog centra ITI godišnju hrvatsku poruku napisao je plesni umjetnik Matija Ferlin, ustvrdivši da u neizvjesnosti vremena i "koreografiji sveobuhvatne paralize" nije lako pisati čestitku, već je možda primjerenije uputiti poziv, "mali zadatak vama i sebi", zatvorenima u stanu, ograničenog prava i prostora za kretanje da u situaciji u kojoj se nalazimo osvijestimo radost života u njegovim najsuptilnijim manifestacijama.
Zato je pozvao sve da obrate pažnju na sve ono što u svakodnevici već jest ples i sve ono što bi mogao biti ples.
- Pogledajte na vlastitu svakodnevicu kao na malu koreografiju života. Dodajte joj ono što mislite da nedostaje, oduzmite suvišno. Podijelite pokret s ukućanima. Uhvatite nekoga za ruke. Prisjetite se koraka engleskog valcera. Pozovite one koje gledate preko ekrana da za vas izvedu malu koreografiju prkosa globalnoj situaciji krize kroz koju prolazimo - poručio je.
Ferlin kaže da je ples navikao na krize, neprestano je u borbi da se održi u nimalo lakim uvjetima rada na izvedbenoj sceni, a upravo su upornost i žilavost ono što kao ljudska bića dijelimo s plesom.
- Čak i kad je sveden na mikro koreografiju vlastitog životnog prostora, bez izvedbi, bez predstava, bez publike, ples u svojoj mirnoći neprestano titra. Važno je da zajedničkim snagama održimo to titranje - dodao je.
Matija Ferlin je završio School for New Dance Development u Amsterdamu, živio je i radio u Berlinu i Torontu te se nakon povratka u Pulu, posvetio istraživanju i reartikulaciji različitih koncepata scenske izvedbe i ostalih medija.
ZPC i LADO obilježavaju Međunarodni dan plesa
Zagrebački plesni centar obilježit će Međunarodni dan plesa online plesnim predstavama i razgovorima s plesnim umjetnicima, a linkove će objaviti na Facebook stranici.
Ansambl LADO će na Svjetski dan plesa na Trećem programu Hrvatske televizije u 18.55 sat imati nacionalnu premijeru dokumentarnog filma "70", snimanog tijekom 2019. kada je LADO obilježavao sedam desetljeća svog neprekidnog umjetničkog djelovanja.
U filmu Nebojše Slijepčevića dokumentiran je naporan rad na kojemu se temelji uspješnost, dugovječnost i ugled Ansambla LADO, ali i ono nevidljivo i neopipljivo, a jednako važno – duh jednog kolektiva i zajednička strast prema poslu kojim se bave njegovi izvođači, ističe se u najavi.
Međunarodnim danom plesa ističe se vrijednost i važnost plesa kao umjetničke forme, te se na taj dan uoči plesnih predstava čitaju poruke izabranih umjetnika, a ove se godine s obzirom na pandemiju dijele putem društvenih mreža i web stranica.
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA: