Godinama je ugradnja umjetnog zgloba (endoproteza) bila jedini način kako se moglo pomoći ljudima s ozbiljnim oštećenjima zglobova, no danas se oni mogu regenerirati matičnim stanicama iz vlastitog tijela - iz masnog tkiva. Iako to ne pomaže baš u svakom slučaju i ponekad je kirurški zahvat jedina opcija, terapija matičnim stanicama mnoge je spasila od odlaska pod nož.
- Najnovija tehnika terapije matičnim stanicama temelji se na uzimanju pacijentova masnog tkiva koje sadrži velik broj matičnih stanica, a koje se potom koriste u tretmanima prevencije degenerativnih promjena zglobova (starenje zgloba), ali i kod regeneracije, odnosno obnavljanja tkiva oštećenog pod utjecajem različitih događaja - objašnjava dr. Milan Milošević, specijalist ortopedije i traumatologije koštano-zglobnog sustava iz Poliklinike Ribnjak u Zagrebu u kojoj izvode spomenutu terapiju matičnim stanicama.
Dodaje kako se ova metoda najčešće primjenjuje na području velikih zglobova nogu, odnosno na koljenu i kuku.
Kako izgleda sam postupak?
- Cijeli postupak odvija se u sterilnim uvjetima, korištenjem lokalne anestezije, a izvode ga iskusni ortopedi i traumatolozi. Pritom se uzima mala količina masnog tkiva iz pojedinih regija, a u tom procesu dolazimo do specijaliziranih stanica koje mogu postati bilo koja vrsta tkiva - koštano ili mišićno, tetiva ili ligament - kaže dr. Milan Milošević.
Dodaje da se matične stanice izoliraju u vrlo kratkom roku i spremne su za aplikaciju u problematično područje. Napominje da se ovom metodom može pojačati prokrvljenost i smanjiti odumiranje stanica, a najveća prednost je smanjenje upalnih procesa u tijelu.
Nekoliko tjedana nakon zahvata važno je ne opterećivati zglobove, odnosno u dogovoru s liječnikom ograničiti aktivnosti.
- Specijalist ortoped koji izvodi postupak educiran je i za praćenje oporavka nakon primjene matičnih stanica - kaže dr. Milan Milošević koji je za izabran za Najdoktora ortopeda 2015. i 2016. godine prema izboru hrvatskih pacijenata. .
Više o matičnim stanicama
To su stanice našeg tijela koje imaju sposobnost transformirati se u bilo koji tip stanice. Nalaze se u koštanoj srži te u masnom tkivu (adipociti).
- Ranija istraživanja pokazala su da adipociti u ovakvom okružju služe kao idealna biološka podloga koja oko sebe sadrži u potpunosti sačuvane mezenhimalne matične stanice (MSC, stanice sa sposobnošću stvaranja stanica tkiva, stanica hrskavice i stanica masnog tkiva) te perivaskularne stanice (pericite). Upravo te stanice koje u svom prirodnom okruženju lučenjem brojnih trofičkih faktora imaju sposobnost protuupalnog djelovanja, moduliranja imunosnog odgovora u konačnici regeneriraju oštećeno tkivo - objašnjava dr. Milan Milošević.
Dodaje kako ljudsko tijelo sadrži više od 1000 različitih tipova stanica s različitim ulogama.
- Matične stanice su nediferencirane stanice tijela koje se mogu diferencirati u specijalizirane stanice. Potencijalno imaju neograničenu mogućnost dijeljenja i povećanja njihova broja (proliferacija) - kaže ovaj stručnjak.
Još o matičnim stanicama:
- Jedan gram masnog tkiva sadrži oko 500 puta više matičnih stanica od onih dobivenih iz koštane srži.
- Matične stanice iz masnog tkiva stare mnogo sporije.
- Ne postoji dobna granica za učinkovitost ovih tretmana.
Dr. Milan Milošević pojasnio je gdje se sve koriste tretmani matičnim stanicama:
- Estetska medicina (regeneracija i rejuvenacija kože).
- Plastična kirurgija (povećanje prsa, stražnjice, oblikovanje listova).
- Liječenje sporo zarastajućih rana.
- Liječenje degenerativnih stanja.
- Entezopatije (teniski lakat, golferski lakat, skakačko koljeno).