Već se pri izradi uređaja može prevenirati 80 posto stvari kako bi bio manje štetan za okoliš, na primjer napraviti ga da koristi univerzalni punjač i bateriju koja se može zamijeniti, rekla je Biljana Borzan.
U Zagrebu je jučer predstavila što u Europskom parlamentu poduzimaju vezano uz prebrzo kvarenje.
- Na razini EU u okviru ‘Obzora 2020’ ispituje se trajnost uređaja. Pokazalo se da ih se puno prvi put pokvari odmah nakon isteka garancije, kad su stari dvije, tri godine. Najviše je takvih u Portugalu, gdje se tad pokvari oko 40 posto uređaja. Najmanje ih se tad kvari u Njemačkoj, gdje su možda drugačiji standardi kvalitete - napominje europarlamentarka Biljana Borzan.
Istraživanje je pokazalo da se građani najviše žale na trajnost mobitela, perilica za rublje, televizora i usisavača pa će upravo te proizvode pomnije proučiti.
Od uređaja koji se najčešće kvare, u Njemačkoj, Belgiji, Španjolskoj i Italiji to su mobiteli, a u Portugalu, Francuskoj i Nizozemskoj najviše se kvare perilice rublja.
Francuska studija je pokazala da su perilice programirane na 2000 do 2500 pranja, a televizori na 20.000 sati rada.
- Upravo je Francuska, od zemalja članica EU, najdalje poodmakla. Zakonom su zabranili programirano kvarenje uređaja, a prema novoj odredbi će od sljedeće godine na proizvodima morati biti oznaka popravljivosti koja će uključivati i cijenu rezervnih dijelova. Tako žele barem malo doskočiti problemu programiranog kvarenja. No većina država ne mijenja nacionalne zakone, nego čeka EU direktivu, pa tako i Hrvatska - dodala je Borzan te pozvala Vladu da se povede primjerom Francuske i zabrani ugrađeno kvarenje.
Perilice i uređaji koji su se kupovali šezdesetih i sedamdesetih trajali su 20 ili 30 godina. A sad, kad je tehnologija napredovala, pokvare se za dvije ili tri godine.
- Proizvođačima odgovara da stalno kupujemo novo. No studija je pokazala da se stvara puno više radnih mjesta ako se uređaji poprave nego ako ih bacimo i kupimo nove. Popraviti uređaj želi 77 posto potrošača. U Švedskoj imaju i porezne olakšice kod popravka. Mnogi bi platili i više ako će proizvod biti trajniji, a u Austriji su uveli dobrovoljnu oznaku minimalnog trajanja - rekla je Borzan.
Dodala je da rezervni dijelovi moraju biti dostupni po razumnoj cijeni i dulje, a ne da popravak stoji gotovo kao novi uređaj.
- U tijeku je ispitivanje trajnosti uređaja, što je kompleksnije i dugotrajnije nego ono o različitoj kvaliteti hrane koje smo prije radili. No u EU parlamentu većinom su suglasni da se provjeri to kvarenje i zbog smanjenja otpada i zagađenja. Kompletni rezultati bit će gotovi 2024. - rekla je Borzan.
- 2000 pranja - Perilice su, pokazalo je istraživanje u Francuskoj, programirane na toliko ili malo više pranja, a potom otkazuju poslušnost.
- Univerzalni punjači krajem ove godine - Kako bi smanjili troškove proizvodnje, olakšali korištenje uređaja, ali i smanjili količine otpada, EU komisija je izglasala rezoluciju pa bi svi mobiteli i mali elektronički uređaji morali imati jedinstveni punjač.
- Baterija - Morat će je moći zamijeniti i sam korisnik, a ne da za to mora ići u servis ili baciti uređaj kad se bateriji smanji kapacitet.
- 20.000 sati rada - Francuska istraživanja su pokazala da su televizori programirani na toliko sati rada, nakon čega se brzo pokvare.
- 77 posto - Toliko potrošača, prema EU istraživanju, želi popraviti uređaj umjesto kupnje novog. No dijelovi ne smiju biti skupi i trebaju biti dostupni još godinama.
- Brojači korištenja - Perilice će od sljedeće godine morati imati brojač pranja. Tako će se znati koliko je stvarno radila jer ne pere jednako obitelj s malom djecom i samac ili umirovljenici.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: