Masaža utječe na emocionalni i motorički razvoj, poboljšava bebin imunitet i kvalitetu sna, a vrlo je djelotvorna i kod kolika, kaže Danijela Pelko, certificirana instruktorica masaže beba prema programu Međunarodnog udruženja IAIM.
Ističe kako su kod masaže najvažniji komunikacija, dodir i pogled. Zato odvojite 15-ak minuta u danu, isključite telefon i televizor te se potpuno posvetite svojoj bebi.
- Bebe su puno ranije nego što mi to mislimo svjesne svoje okoline te zaslužuju poštovanje, nježnost i toplinu. Znanstveno je dokazano da bebe za normalan razvoj trebaju bliski kontakt s roditeljem, nježan dodir i puno neverbalne komunikacije - kaže Danijela.
Savjetuje da prostorija bude ugodno zagrijana te da svira lagana glazba. Prije masaže treba pripremiti ulje, najbolje neko hladno prešano, a bebu svojim glasom pripremiti na masažu.
- Opustite se i povežite s bebom gledajući je u oči i kada osjetite da je spremna, počnite. Ako je s bebom teško uspostaviti kontakt očima, smirit će ju nježan dodir. Jednom rukom lagano joj primite ruku, a drugom suprotnu nogu. Na isti način djeluje ako stavite svoje dlanove na bebino lijevo rame i desno bedro, ili na trbuh i leđa - savjetuje Danijela
Naglašava kako je važno smireno i s puno ljubavi obraćati se bebi, a ona će vam dati do znanja što joj u tom trenutku odgovara te trebate li nastaviti s masažom ili ne. Ako beba nije raspoložena za povezivanje, pokušajte kasnije - sigurno će joj se svidjeti.
Kako izmasirati bebi cijelo tijelo
- Lagano spuštajte dlanove od bedra do stopala, palčevima gladite taban pa izvucite svaki prstić.
- Bebu polegnite na trbuh pa naizmjence gladite dlanovima od trtice prema ramenima i natrag.
- Kružno masirajte trbuh u smjeru kazaljke na satu. Prislonite im 2-3 puta koljena na trbuh i brojite do 6.
- Jagodicama gladite čelo i obrve od sredine lica prema ušima. Iznad i ispod usnice ocrtavajte smiješak.